آموزش بالا بردن امنیت وای فای با قفل کردن مک آدرس

اگر با نرم افزارهای Trick (حُقه) ذخیره WPS آشنا باشید می دانید که این گونه نرم افزارها می توانند برخی از دستگاه های فرستنده امواج وای فای را رمزگشایی کنند آن هم به این صورت که حتماً WPS آن دستگاه فعال باشد. پس برای این که مودم شما مورد این حمله قرار نگیرد کافی است WPS را خاموش کنید.

برای هک نشدن مودم چه کارهای دیگری می توان انجام داد؟!

تعیین مک آدرس های مجاز به مودم از بهترین روش های جلوگیری از هک مودم است این گونه فقط و فقط سیستم هایی می توانند از دستگاه وای فای شما استفاده کنند که علاوه بر داشتن رمز وای فای، شما آن ها را به آن فهرست اضافه کرده باشید.

برای این آموزش باید نخست شما بتوانید مک آدرس کارت شبکه دستگاه خود را به دست آورید.

مک آدرس چیست و چگونه آن را می توان به دست آورد؟

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]نشانی عددی‌ای است که به صورت سخت‌افزاری در کارت واسط شبکه در کارخانه حک شده‌است. این نوع آدرس‌دهی موجب شناسایی منحصر به فرد کارت واسط شبکه در بین کارت‌ها می‌شود. طول این آدرس ۶ یا ۸ بایت است مانند: ۰۱-۲۳-۴۵-۶۷-۸۹-ab یا ۰۱:۲۳:۴۵:۶۷:۸۹:ab یا ۰۱۲۳٫۴۵۶۷٫۸۹ab از ویکی‌پدیای فارسی[/box]

به دست آوردن مک آدرس (آدرس فیزیکی) در ویندوز چگونه است؟

برای این کار به کنترل پنل بروید و آن جا  Network and Sharing Center را بیابید (اگر نیافتید در جستجو این متن را تایپ کنید). در صفحه ای که باز می شود

2016-05-29_02-07-37

پنجره Network and Sharing Center در کنترل پنل

سپس بر روی کارت شبکه وای فای خود کلیک کنید (در این عکس Wi-Fi) (asrefonon) تا پنجره ای دیگر (همچون عکس زیر) با عنوان WiFi status باز شود. در آن پنجره بر روی Details.. کلیک کنید. در صفحه ای که باز می شود به دنبال Physical Address بگردید. این کد، همان مک آدرس است.

Network-Connection-Details

Physical address همان مک آدرس است!

در گوشی اندرویدی چگونه مک آدرس را به دست آوریم؟

همچون تصویر زیر به تنظیمات و سپس تنظیمات WiFI بروید. در آنجا بر روی تنظیمات Advances کلیک کنید.

WiFi_settings_androids

همچون تصویر زیر به پایین بروید و دنبال کلمه MAC address بگردید.

MAC_address_android

اکنون که می توانید مک آدرس دستگاه خود را بیابید به تنظیمات مودم می رویم تا مک دستگاه های مجاز را به وای فای بیفزاییم. توجه داشته باشید که اگر کسی رمز وای فای را بداند ولی مک آدرس دستگاهش در لیست مجاز نباشد نمی تواند از وای فای شما استفاده کند.

قفل کردن مک آدرس در مودم TP Link

در مرورگر خود آدرس http://192.168.1.1 را وارد کنید و اینتر بزنید و در پنجره ای که باز می شود USER و PASSWORD ورود به مودم را وارد کنید (رمز عبور و پسورد مودم تی پی لینک به صورت پیش فرض (اگر تغییر نداده باشید) admin و admin می باشد)

به منوی Interface setup بروید و از آنجا همچون تصویر زیر به زیرمنوی Wireless وارد شوید:

tp-link_mac_address_1

همچون تصویر زیر در پایین به دنبال بخش Wireless Mac Address Filter بگردید.

tp-link_mac_address_2

در منوی کشویی Action دو ویژگی می بینید یکی Allow association و دیگری Deny Association که اگر Allow را انتخاب کنید در فهرست باید تمامی دستگاه هایی که وصل شدن شان به وای فای مودم را مجاز می دانید وارد کنید و اگر Deny را انتخاب کنید هر مک آدرسی که در آنجا وارد شود دیگر به وای فای دسترسی ندارد.

برای بالابردن امنیت وای فای استفاده از لیست Allow association و درج تمامی دستگاه های منزل همچون لپ تاپ، گوشی، تلویزیون هوشمند و… پیشنهاد می شود. این گونه هیچ دستگاه ناشناسی قابلیت اتصال به مودم شما را نخواهد داشت.

 

قفل کردن مک آدرس در مودم های Dlink

در مودم های دی لینک همچون مودم تی پی لینک باید به نشانی http://192.168.1.1 بروید و با وارد کردن یوزرنیم و پسورد مودم (به طور پیش فرض admin و admin می باشد) به آن وارد شوید.

همچون تصویر زیر به منوی Filtering options بروید و در آنجا زیرمنوی MAC Filter را انتخاب کنید.

Dlink-Router-1

در اینجا باید توجه کنید و تصمیم بگیرید به چه شکلی می خواهید فیلتر را انجام دهید! آیا همه مجاز باشند و چند کاربر در فهرست سیاه باشند یا همه غیر مجاز باشند و فقط چند دستگاه بتواند با وای فای ارتباط برقرار کند؟

اگر می خواهید همه مجاز باشند که همچون تصویر باید در بخش Default policy هر دومورد ورودی و خروجی را بر روی Allow قرار دهید و سپس در بخش Add filter مک آدرسی را وارد کنید که Action آن Deny باشد و سپس add را بزنید.

Dlink-Router-2

توجه داشته باشید همچون عکس زیر باید برای هر دستگاه هر دو مورد Direction، هم Outgoing و هم Incoming اضافه شود. (به پایین تصویر دقت کنید که برای یک مک آدرس هر دو مورد اضافه شده است.

Dlink-Router-3

حال استراتژی دوم که پیشنهاد می شود یعنی مسدود کردن تمامی دستگاه ها و مجاز کردن چند دستگاه دقیقاً برعکس موردی است که انجام شد یعنی در بخش Default policy هر دو مورد Deny شود و در بخش Add Filter برای هر دو Direction گزینه allow را اضافه کنید. یعنی نهایتاً همچون عکس زیر شود:

Dlink-Router-4

به همین سادگی!

221

اسماعیلی هستم مدیر عصر فنون. فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی فناوری اطلاعات (IT)