آموزش رایگان اندروید (Android)- جلسه پنجم

به نام خدا

آموزش پنجم اندروید

اهداف آموزشی این قسمت عبارتند از:

۱ .روش نصب JDK جاوا

۲ .معرفی محیط برنامه نویسی اندروید استودیو

۳ .راهنمای دانلود محیط برنامه نویسی اندروید استودیو

۴ .راهنمای تعریف مسیر جاوای نصب شده روی سیستم ویندوز ۷

به طور خلاصه، یکی از ساده ترین کارها برای شروع برنامه نویسی اندروید، آماده سازی یا بهتر بگوییم دانلود محیط برنامه نویسی است(البته برای کسانیکه کشورشان تحریم نباشد!).

روش نصب جاوا

به منظور توسعه اندروید حتماً بهJRE و JDK نیاز است که می توان آخرین نسخه آن ها را از لینک http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html  دریافت نمود.(لازم به ذکر است چنانچه شما نسخه JDK نصب نمایید دیگر نیازی به نصب JRE نخواهید داشت چرا که JDK در برگیرنده JRE نیز می باشد.)از آنجا که دسترسی به سایت اوراکل برای کاربران ایرانی امکان پذیر نمی باشد، پیشنهاد می شود عالقمندان JDK جاوا را از دیگر منابع دانلود نمایند. برای مثال از سایت  http://www.uncocoder.com می توان پس از ورود به بخش مطالعه آموزش های رایگان، سپس کلیک کردن بر روی گزینه آماده کردن محیط برنامه نویسی به لینک دانلود JDK دست پیدا کرد.

اندروید استودیو

اندروید استودیو (Studio Android)محیطی برای توسعه برنامه های اندرویدی است که برای اولین بار خود شرکت گوگل بر پایه محیط برنامه نویسی قدرتمند IntelliJ IDEA  طراحی کرده است که همانند اکلیپس ابزارهای الزم برای طراحی، توسعه و مشکل یابی برنامه ها را داراست. اولین نسخه از اندروید استودیو در کنفرانس سالیانه گوگل که در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۱ اتفاق افتاد معرفی شد.

کار هوشمندانه ای که در طراحی این محیط برنامه نویسی صورت گرفته این است که امکان انتقال اپلیکیشن های طراحی شده در اکلیپس نیز در اندروید استودیو فراهم شده است که در قسمت های آتی پیرامون این موضوع بیشتر توضیح خواهیم داد.

علت اینکه در این سری از آموزش ها تمرکز اصلی را روی اندروید استودیو نخواهیم گذاشت این است که این محیط برنامه نویسی در ابتدای راه تکامل خود است و یقیناً دارای مشکالت فراوانی در حین برنامه نویسی خواهد بود و از سوی دیگر سرعت آن در مقایسه با محیط برنامه نویسی اکلیپس به مراتب پایین تر است اما علت اینکه می خواهیم علیرغم مواجهه با این مشکالت طراحی اپلیکیشن اندروید را در آن فرا بگیریم این است که پیش بینی می شود آینده طراحی اپلیکیشن های اندروید در دستان این محیط برنامه نویسی قرار خواهد گرفت از این رو بهتر است از همین ابتدای کار با این محیط برنامه نویسی در کنار کار با محیط برنامه نویسی اکلیپس آشنا شویم.

آماده سازی محیط برنامه نویسی اندروید استودیو

از آنجا که شرکت گوگل دسترسی به سایت اختصاصی اندروید را برای کاربران ایرانی محدود کرده است و از سوی دیگر تنها مرجع رسمی برای دانلود رایگان اندروید استودیو نیز همین وب سایت است، به نظر می رسد که دانلود اندروید استودیو برای گروهی قابل توجهی از کاربران امکان پذیر نباشد. به هر حال عالقمندان می توانند برای دانلود مستقیم اندروید استودیو به آدرس و نموده مراجعه https://developer.android.com/sdk/installing/studio.html نسخه سازگار با سیستم عامل خود را دانلود نمایند.

برای آن دسته از کاربرانی که امکان دانلود مستقیم اندروید استودیو از وب سایت رسمی اندروید را ندارند می توان گفت که برخی از وب سایت های ایرانی مبادرت به ارائه این نرم افزار کرده و آن را به صورت رایگان در اختیار عالقمندان قرار داده اند. به عنوان نمونه یکی از وب سایت هایی که بنده مد نظر قرار داده و اندروید استودیو را برای سیستم عامل ویندوز از آن دانلود کردم وب سایت http://androidkade.com می باشد. پس از ورود به این آدرس در بخش جستجوی این وب سایت عبارت Studio Android را تایپ کرده سپس بخش مربوط به دانلود محیط برنامه نویسی اندروید استودیو مشاهده خواهد شد. پس از دانلود فایلی به حجم ۳۶۵ مگابایت، و خارج کردن آن از حالت زیپ، همانند دیگر نرم افزارهای تحت ویندوز برنامه را نصب می کنیم. عالوه بر این سایت عالقمندان می توانند از سایت http://www.p30download.com نیز این نرم افزار را دانلود نمایند.

نکته ای که ممکن است برای خیلی از کاربران ویندوز در حین اجرای اندروید استودیو پیش آید(که بنده هم از این قاعده مستثنی نبودم) این است که پس از نصب اندروید استودیو و کلیک کردن روی آیکون این محیط برنامه نویسی برنامه اجرا نخواهد شد. علت این مسئله آن است که اندروید استودیو قادر به پیدا کردن نسخه جاوا که روی کامپیوتر یا لپ تاپ نصب است نمی باشد و برای رفع این مشکل می بایست مسیر جاوا که روی سیستم عامل ما نصب است را تعریف کنیم.

تعریف مسیر جاوا(در ویندوز ۷)

ابتدا روی Computer My راست کلیک کرده و به بخش Properties می رویم. پنجره ای به شکل زیر مشاهده می شود:

سپس روی گزینه settings system Advance همانطور که در تصویر فوق نشان داده شده است کلیک می کنیم و پنجره زیر مشاهده می شود:

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می شود از Tab های باالی پنجره Advanced را انتخاب کرده سپس در پنجره مربوط به Advanced در پایین پنجره گزینه Variables Environment که در تصویر با دایره قرمز رنگ مشخص شده است را کلیک می کنیم و پنجره زیر را مشاهده خواهیم کرد:

در این پنجره دو بخش مجزا مشاهده می شود که بخش باالیی مربوط به User است و بخش پایینی مربوط به System می باشد. حال نیاز داریم تا در بخش System مسیر جاوا را مشخص نماییم. برای این منظور همانطور که در تصویر فوق مشاهده می شود گزینه New را کلیک کرده و پنجره زیر را مشاهده خواهیم کرد:

در این پنجره در بخش Variable name  می بایست HOME_JDK را بنویسیم(الزم است کلیه حروف بزرگ باشد و مابین دو کلمه JDK و HOME می بایست Underscore یا همان عالمت _ قرار گیرد)برای تایپ Underscore نیاز است پیش از فشردن دکمه Dash کلید Shift را پایین نگه داریم). سپس نیاز است تا در بخش value Variable آدرس جایی که نسخه JDK جاوا نصب است را بنویسیم که این آدرس ممکن است در کامپیوترهای هر فرد متفاوت باشد. به طور مثال در سیستم بنده این آدرس در  C:\Program Files\Java\jdk1.7.0_05  قرار دارد.

برای پیدا کردن این آدرس به My Computer  می رویم سپس گزینه Program Files  را انتخاب می کنیم. داخل پوشه Program Files پوشه ای تحت عنوان Java را پیدا می کنیم و روی آن کلیک می کنیم. در این مرحله تصویر زیر مشاهده خواهد شد:

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می شود، کلیه نسخه های نصب شدۀ جاوا روی سیستم عامل خود را مشاهده می کنیم. نکته ای که در اینجا توجه به آن حائز اهمیت است این است که ما می بایست آدرس نسخه JDK را کپی کنیم و چنانچه آدرس JRE را در پنجره قبل وارد کنیم ممکن است با مشکل مواجه شویم(لازم به ذکر است که نسخه JDK در برگیرنده نسخه JRE نیز می باشد.) در این مرحله روی نسخه ای از JDK که مد نظر ماست کلیک کرده و وارد پوشه آن می شویم(در اینجا بنده آخرین نسخه از JDK که نسخه ۷ می باشد را مد نظر قرار داده ام). حال تصویر زیر مشاهده خواهد شد:

اکنون برای آنکه بتوانیم آدرس این پوشه را پیدا کنیم، همانطور که در تصویر باال با یک فلش قرمز رنگ مشاهده می شود یک بار مقابل نام ۷.jdk1 کلیک می کنیم و تصویر زیر را مشاهده خواهیم کرد:

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می شود آدرس JDK نصب شده روی سیستم عامل ما به رنگ آبی در خواهد آمد. در این مرحله با زدن دکمه های Ctrl و حرف C این آدرس را کپی می کنیم و به صورت زیر در پنجره مربوط به New System Variable که قبالً نام JDK_ـHOME را در آن وارد کرده بودیم Paste می کنیم:

اکنون کلید OK را می زنیم و به پنجره Environment Variables  می گردیم. در این پنجره نیز مجدد کلید OK را می زنیم و به پنجره System Properties  باز می گردیم و در این پنجره نیز کلیک OK را زده و با این کار تنظیمات آدرس جاوای نصب شده روی سیستم عامل خود را به پایان می رسانیم. اکنون پس از اجرای برنامه اندروید استودیو برنامه بدون هیچ مشکلی اجرا خواهد.

پس از مطالعه این آموزش انتظار می رود بتوانیم به سؤاالت زیر پاسخ بدهیم:

۱ .تفاوت مابین JRE و JDK چیست؟

۲ .محیط برنامه نویسی اندروید استودیو بر پایه چه نرم افزاری نوشته شده است؟

در آموزش آتی با نحوه ساخت اولین پروژه در محیط برنامه نویسی اندروید استودیو آشنا خواهیم شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

توسط
تومان