آموزش زبان HTML (جلسه ۱)

معرفی زبان HTML

زبان HTML پایه و اساس طراحی صفحات وب می باشد. عبارت HTML که مخفف Hyper-Text Markup Language به معنای “زبان علامت گذاری فرا متنی”است، زبان استاندارد طراحی صفحات وب است که از آن طریق می توان وب سایت هایی کاملاً استاتیک طراحی کرد. سایت های دینامیکی هم که با سایر زبان ها من جمله PHP، C Sharp و … طراحی می شوند در نهایت خروجی کدهای سمت سرور آن ها تگ های اچ تی ام ال را به مرورگر کاربران ارسال خواهند کرد.

اچ تی ام ال یک زبان نشانه گذاری است به این معنی که بخش های مختلف توسط اجزایی به نام Tag از هم جدا شده که هر کدام دارای کاربرد مخصوص به خود هستند. این تگ ها به مرورگر اعلام می کنند که هر بخش از صفحه چه نوع عنصری است و باید به چه صورت در معرض دید کاربران قرار گیرند.

تیم تولید محتوای آموزشی عصر فنون سعی نموده تا در این سری از آموزش های مقدماتی طراحی سایت، زبان اچ تی ام ال را به زبانی ساده و به صورت کاملاً قابل فهم آموزش دهد تا علاقمندان بتوانند پس از پایان آموزش HTML،با استفاده از تگ هایی من جمله Header، H1، Map، Div، Paragraph، Break و همچنین متاتگ هایی از قبیل title، description، keyword، head و … سایتی همراه با عناصری از قبیل متن، عکس، تیتر، جدول و… طراحی نمایند که در عین حال از دید موتورهای جستجویی همچون گوگل، بینگ، یاهو و … بهینه باشند.

رویکرد آموزشی دوره اچ تی ام ال ۵ (html5) و سی اس اس (CSS) عصر فنون

اینترنت علاوه بر خدمات گسترده ای که در اختیار کاربرانش در سرتاسر دنیا قرار داده است، دید کاربران را نیز به مطالعه تغییر داده است. برای روش شدن این مطلب مثالی می زنیم. زمانیکه یک کتاب مثلاً ۱۰۰ صفحه ای را می خواهیم مطالعه کنیم، این ۱۰۰ صفحه خیلی زیاد به نظر ما نخواهد آمد اما اگر یک کتاب تحت وب باشد که به همین میزان صفحه داشته باشد احتمال قریب به یقین حوصله خواندن آن را نداشته باشیم.
اگر بخواهیم به دلایل چنین اتفاقی در اینترنت اشاره کنیم، موارد زیادی را می توان برشمرد که به طور حتم یکی از آنها استفاده از خود کامپیوتر است. در حقیقت زمانیکه می خواهیم یک کتاب بخوانیم به سادگی کتاب را باز کرده و شروع به خواندن می کنیم اما این در حالی است که اگر بخواهیم همین کتاب را تحت وب بخواهیم چند چیز نیاز است: اول آنکه کامپیوتر را روشن کنیم، وارد اینترنت شویم، آدرس وب سایت مد نظر را وارد کنیم و در نهایت روی هر فصلی که بخواهیم کلیک کنیم. علاوه بر این اگر از لپ تاپ، موبایل و یا تبلت برای اتصال به اینترنت استفاده نکنیم، نیاز به توضیح ندارد که برای استفاده از کامپیوتر های معمولی در بیشتر مواقع می بایست پشت میز بنشینیم (مگر آنکه کسی کامپیوتر خود را روی زمین قرار دهد!).
همین پشت میز نشستن خود موجب تحلیل رفتن انرژی کاربر می شود بنابراین کاربر در استفاده از کامپیوتر نسبت به خواندن یک کتاب به مراتب بیشتر خسته می شود. اگر بخواهیم دلایل زودتر خسته شدن در استفاده از کامپیوتر را نسبت به کتاب خواندن برشمریم مسلماً به موارد بیشتری نیز خواهیم رسید.
به همین دلیل رویکرد موفقی که در ارتباط با آموزش های اینترنتی می توان اتخاذ کرد این است که آموزش ها کوتاه و کاربردی باشند. منظورمان از کوتاه این است که برای خواندن هر آموزش بیش از ۱۰ دقیقه زمان نیاز نخواهیم داشت و علاوه بر این منظورمان از کاربردی این است که در هر قسمت یک نکته آموزشی مورد بررسی قرار خواهد گرفت که در ادامه نکات آموزشی قبل بوده و در صورتی که نکات آموزشی قبل را به خوبی مطالعه کرده باشیم هیچ نیازی به مرور مطالب دیگر نخواهیم داشت.
بنابراین با اتخاذ چنین رویکردی این انتظار را می توان داشت که کاربر برای مطالعه هر قسمت از آموزش های طراحی سایت فقط نیاز است تا ۱۰ دقیقه پشت میز کامپیوتر خود نشسته و یک نکته جدید را بیاموزد. علاوه بر این شاید شنیده باشید که خیلی ها می گویند زبان فرار است. خب منظور ایشان زبان برنامه نویسی نیست بلکه زبانی است که با آن ارتباط برقرار می سازیم. به عقیده بنده زبان فرار نیست بلکه “زبانی که استفاده نشود” فرار است. فرض کنیم می خواهیم برای ادامه زندگی به کشور آلمان برویم. برای این منظور در کلاس های زبان آلمانی شرکت کرده و این زبان را تا حد متوسطه فرا می گیریم. حال تا ویزای خود را دریافت کنیم تقریباً ۱۸ ماه زمان صرف خواهد شد و ما هم به این امید که زبان آلمانی را تا حد متوسطه بلد هستیم دیگر کلاس های خود را ادامه نمی دهیم. پس از گرفتن ویزای آلمان خود پس از یک سال و نیم، زمانیکه در فرودگاه فرانکفورت از هواپیما پیاده می شویم به خود می آییم که خیلی از چیزها را فراموش کرده ایم. علت این مسئله هم کاملاً واضح است: “تمرین کردن را رها کرده ایم”.
در زبان های برنامه نویسی هم قضیه کاملاً به همین صورت است. در واقع با استفاده از زبان های برنامه نویسی ما با کامپیوتر خود به جای آدم ها ارتباط برقرار می سازیم، دستور می دهیم، درخواست می کنیم و …
بنابراین اگر شروع به فراگیری یک زبان برنامه نویسی نماییم و به طور مداوم آن را تمرین نکنیم به طور حتم آن را فراموش خواهیم کرد. در واقع بایستی آنقدر کدهای زبان مد نظر خود را بنویسیم که ملکه ذهنمان شوند که در آن صورت همچون زبان فارسی، آذری، کردی، گیلکی، مازنی، عربی و … (قابل توجه تمام اقوام ایرانی) که اگر آن را به مدت یکسال هم مورد استفاده قرار ندهیم فراموش نخواهیم کرد، به زبان برنامه نویسی مد نظر خود کاملاً مسلط خواهیم شد.
با مد نظر قرا دادن موارد فوق الذکر امیدواریم این دوره برای شما کاربر گرامی سایت عصر فنون مفید واقع گردد.

پیش نیازهای برنامه نویسی اچ تی ام ال (html)

به طور کلی در این سری از آموزش ها مبنا را بر آن خواهیم گذاشت که مخاطبین دوره هیچ گونه زمینه ای در برنامه نویسی نداشته و صرفاً با نحوه کار با سیستم عاملی همچون ویندوز، نصب نرم افزار، اجرای نرم افزار و … آشنایی دارند.

به هر حال از دید بنده، برنامه نویسی اچ تی ام ال دو پیش نیاز دارد که از اهمیت بسزایی برخوردارند:

۱. تایپ ده انگشتی لاتین: در برنامه نویسی بیش از آنکه با موس سر و کار داشته باشیم، به استفاده از صفحه کلید سیستم خود خواهیم پرداخت و همانگونه که از نام آن پیدا است با کلیدهای صفحه کلید سر و کار داریم. به عبارت دیگر بایستی کدهای خود را «تایپ» کنیم. اگر بخواهیم به صورت دو انگشتی و به عبارت دیگر غیر حرفه ای کدهای خود را وارد نماییم، فرایند برنامه نویسی برای ما کار دشواری خواهد بود و به هیچ وجه از کاری که انجام می دهیم لذت نخواهیم برد و شاید هم انگیزه خود را تا حدی از دست بدهیم و دوره طراحی سایت را در نیمه راه رها کنیم. بنابراین توصیه می شود از ابتدای راه، تایپ ده انگشتی را یا با استفاده از نرم افزارهای موجود در بازار و یا به صورت تمرین آزمون و خطا فرا بگیریم.

841px-QWERTY-home-keys-position.svg

۲. فراگیری زبان انگلیسی: در واقع از آنجا که کلیه اسناد زبان های برنامه نویسی دنیا از جمله زبان اچ تی ام ال و همچنین واژگان مورد استفاده در زبان های برنامه نویسی به زبان انگلیسی است، توصیه می شود با این زبان بین المللی نه در حد خیلی زیاد بلکه در حدی که بتوانیم متون انگلیسی تخصصی را بخوانیم و متوجه شویم و همچنین به زبان انگلیسی مکاتبه نماییم کفایت می کند. در اینترنت Forum های زیادی هستند که به سادگی می توانیم سوالات خود را در آن ها مطرح کرده و پاسخ مناسب را دریافت کنیم که از مهم ترین آنها می توان به سایت www.stackoverflow.com اشاره کرد. بنابراین برخورداری از دانشی نسبی در زمینه زبان انگلیسی به طرز قابل توجهی می تواند فرایند یادگیری یک زبان برنامه نویسی را تسهیل نماید. از سوی دیگر هر آموزشی مباحث خاصی را پوشش می دهد و بالتبع فراگیری جنبه های مختلف یک زبان برنامه نویسی نیازمند استفاده از کتب و مقالات مرجع است که غالباً به زبان انگلیسی هستند. بنابراین با فراگیری زبان انگلیسی خواهیم توانست دانش برنامه نویسی خود را همواره به روز نگه داشته و مهارت های خود را گسترش دهیم.

221

اسماعیلی هستم مدیر عصر فنون. فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی فناوری اطلاعات (IT)