آموزش زبان HTML (جلسه ۱۸)

آشنایی با برخی پرکاربردترین تگ های اچ تی ام ال (html)

پیش از این گفتیم که برخی از تگ های اچ تی ام ال هستند که نیاز به تگ آغازین و پایانی ندارند بلکه هر دو تگ در یکدیگر ادغام شده اند که از آن جمله می توان به تگ های <br/> و <hr/> اشاره کرد.
در واقع هر زمانی که بخواهیم بخشی از محتوا را به خط بعد انتقال دهیم می بایست از تگ <br/> استفاده کنیم (لازم به ذکر است br مخفف واژه break است). برای روش شدن این مطلب کد زیر را وارد ویرایشگر متن خود می کنیم:

<!DOCTYPE html>
<html>
  
  <head>
    <title>asrefonon</title>
  </head>
  
  <body>
    <p>This is a <br/>paragraph</p>
  </body>
</html>

همانطور که در کد فوق ملاحظه می کنیم قبل از کلمه paragraph از تگ <br/> استفاده کرده ایم. در واقع با استفاده از این تگ دستوری را به مرورگر می دهیم تا از کلمه paragraph به بعد را به خط بعد انتقال دهد. برای دیدن تاثیر این تگ فایل خود را ذخیره کرد و مرورگر را به روز رسانی می کنیم:

استفاده_از_تگ_br_در_صفحات_اچ_تی_ام_ال

همانطور که در تصویر فوق می بینیم بدون آنکه از تگ <p> دیگری استفاده کنیم توانستیم بخشی از محتوای خود را به خط بعد انتقال دهیم.
حال گاهی اوقات برای ما پیش می آید که نیاز داریم یک خط افقی در صفحه وب سایت ایجاد کنیم. در اینجا است که تگ <hr/> را می توانیم مورد استفاده قرار دهیم:

  <body>
    <p>This is a <br/>paragraph</p>
    <hr/>
  </body>

همانطور که می بینیم بعد از پاراگراف قرار گرفته در صفحه تگ <hr/> قرار داده ایم. در واقع با اینکار قصد داریم مابین پاراگراف اول ادامه صفحه وب سایت خود یک خط افقی ترسیم کنیم. حال فایل خود را ذخیره کرده و مجدد مرورگر را به روز رسانی یا Refresh می کنیم:

استفاده_از_تگ_hr_در_صفحات_اچ_تی_ام_ال

عبارت hr مخفف کلمه horizontal به معنی “افقی” است.

221

اسماعیلی هستم مدیر عصر فنون. فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی فناوری اطلاعات (IT)