آموزش زبان HTML (جلسه ۳۹)

آشنایی با متاتگ های اچ تی ام ال (HTML)

متاتگ های اچ تی ام ال از اهمیت بسیاری برخوردارند. در واقع این گروه از تگ ها رویکردهای کلی یک سند اچ تی ام ال را مشخص می کنند. به عبارت دیگر این گروه از تگ های حاوی اطلاعاتی هستند که توسط مرورگرها و همچنین وب سرورها مورد استفاده قرار می گیرند. به منظور آشنایی با یکی از مهم ترین آنها ابتدا کد زیر را وارد ویرایشگر متن خود می کنیم:

<!DOCTYPE html>
<html>
  
  <head>
    <title>asrefonon</title>
  </head>
  
  <body>
    <p>سلام دنیا</p>
  </body>
</html>

همانطور که در کد فوق ملاحظه می شود عبارت “سلام دنیا” را داخل تگ <p> قرار داده ایم. اکنون پس از ذخیره کردن فایل آن را داخل مرورگر اجرا می کنیم:

عدم_نمایش_فونت_فارسی_در_اچ_تی_ام_ال

می بینیم که مرورگر قادر به تشخصی کاراکترهای زبان فارسی نیست. برای رفع این مشکل بایستی در فایل های اچ تی ام ال (HTML) خود که قصد داریم حاوی عبارت های فارسی باشند از متاتگی استفاده کنیم که این امکان را برای ما فراهم سازد. برای این منظور کد فوق را به صورت زیر تکمیل می کنیم:

<!DOCTYPE html>
<html>
   
  <head>
    <meta charset="utf-8">
    <title>asrefonon</title>
  </head>
   
  <body>
    <p>سلام دنیا</p>
  </body>
 
</html>

همانطور که در کد فوق می بینیم، پس از تگ آغازین <head> تگی تحت عنوان <meta> نوشته ایم. یک Attribute برای این تگ در نظر گرفته ایم تحت عنوان chatset که مخفف واژگان Character Set است. به عبارت دیگر این Attribute نوع کاراکترهایی که قابل فهم برای مرورگر خواهد بود را مشخص خواهد کرد. Value یا مقداری که برای آن در نظر گرفته ایم utf-8 است. به طور کلی utf-8 مخفف واژگان Unicode Transformation Format 8-bit به معنی “فرمت ۸ بیتی تبدیل کاراکترهای یونیکد” است. به منظور درک utf-8 نیاز به یک دوره آموزشی مجزا داریم اما همین قدر بدانیم که این یک روش رمزگذاری کاراکترها است که کاراکترهای زبان فارسی هم شامل آن ها شده بنابراین قابل Parse شدن توسط مرورگر خواهد بود و صفحاتی که حاوای کاراکترهای فارسی هستند بدون هیچ مشکلی نمایش داده خواهند شد.
در این مرحله فایل خود را ذخیره کرده و مرورگر را به روز رسانی می کنیم:

نمایش_فونت_فارسی_در_صفحه_اچ_تی_ام_ال

از همین ابتدای کار توجه داشته باشیم که این تگ را در کلیه فایل های اچ تی ام ال خود در بخش head قرار دهیم تا صفحات وب سایت ما بدون هیچ مشکلی در مرورگرهای مختلف نمایش داده شوند (به خاطر داشته باشیم که در تگ های متا از علامت / به صورت </”meta charset=”utf-8> استفاده نمی کنیم).

221

اسماعیلی هستم مدیر عصر فنون. فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی فناوری اطلاعات (IT)