آموزش شبکه بخش دهم

مدارک بین المللی شبکه

 

مدارک مایکروسافت

هر شخص بعد از قبولی در اولین آزمون مایکروسافت به عنوان فرد مورد تائید مایکروسافت یا MCP شناخته می شود. دسترسی به بسیاری اطلاعات، بهره مندی از تخفیف های ویژه و امکان حضور در نشست­های فنی این شرکت از مزایای دریافت این مدارک است. در زمینه شبکه نیز مدارک متعددی وجود دارد که در زیر به مهمترین آنها اشاره می شود.

گواهینامه +A

این گواهینامه از جمله مدارک بسیار متداول مایکروسافت است. آزمون +A دو زمینه سخت افزار و سیستم عامل را مورد سنجش قرار می­دهد.

گواهینامه +Network

در این گواهینامه کلیه مطالب پایه و مقدماتی شبکه بررسی می­شود. سرفصل­های آزمون +Network عبارتند از: انواع شبکه ­ها از دید اندازه و توپولوژی، پروتکل­های شبکه، سخت افزارهای شبکه، پیکربندی سخت افزاری و نرم افزاری شبکه، معماری لایه های شبکه، امنیت شبکه، پشتیبانی از شبکه و رفع عیب شبکه. در تدوین فصول آموزشی این سایت از سرفصل های همین آزمون استفاده شده است.

گواهینامه CISCO

شرکت سیسکو یکی از برجسته ترین شرکتها در زمینه شبکه است. در ایران موسسات متعددی به تدریس این دوره­ها می­پردازند اما چون شرکت سیسکو یک شرکت آمریکائی است و به علت مناسبات سیاسی دو کشور، هیچ یک از مدارک فوق در ایران صادر نمی­شود و برای دریافت مدرک باید به کشور دیگری(به طور مرسوم دبی) رجوع نمائید.
گواهینامه های این شرکت در سه سطح ارائه می شود که عبارتند از: CCNA, CCNP, CCIE. دقت کنید این مدارک به صورت پلکانی است. برای نمونه پیش نیاز شرکت در آزمون داشتن مدرک CCNA است. در سطح عالی گواهینامه CCIE به فرد اعطا می­شود.

گواهینامه MCSE

گواهینامه MCSE یکی از مهمترین مدارک مایکروسافت است. این گواهینامه در ازای ارائه یک طرح تجاری، پیاده­سازی زیرساختی مبتنی بر محصولات مایکروسافت یا ارائه راه­حل­هائی به مایکروسافت اعطاء می­شود. این گواهینامه برای مهندسان سیستم، تحلیلگران شبکه و مشاوران فنی مناسب  است.

مطالعه مطالب این سایت و کتابهای مشابه جهت کسب مدرک +Network کارآمد است اما جهت دریافت گواهینامه MCSE تجربه و مهارت عملی الزامی است. گواهینامه MCSE دارای هفت آزمون است.

چهار آزمون اول عبارتند از:
۱- نصب، پیکربندی و مدیریت ویندوز ۲۰۰۰ حرفه­ ای
۲- نصب، پیکربندی و مدیریت ویندوز ۲۰۰۰ سرور
۳- بکارگیری و مدیریت زیرساختهای شبکه
۴- بکارگیری و مدیریت زیرساختهای سرویس­های دایرکتوری
سه آزمون دیگر نیز به صورت انتخابی از میان آزمونهای ارائه شده صورت می­گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت مایکروسافت رجوع کنید.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

توسط
تومان