آموزش شبکه بخش هفتم

پیکربندی و پشتیبانی از شبکه های

WireLess بدون سیم یا

WireLess پیکربندی و پشتیبانی شبکه های بدون سیم یا

مقدمه

فناوری Wireless به تکنولوژِ ارتباطی اطلاق می شود که در آن جهت انتقال سیگنال بین دو دستگاه به جای سیم و کابل از امواج رادیویی , مادون قرمز و مایکروویو , استفاده میشود.از میان این دستگاه ها می توان پیغام گیرها, تلفن های همراه, کامپیوتر های قابل حمل, شبکه های کامپیوتری, دستگاه های مکان یاب, سیستم های ماهواره ای و PDA ها را نام برد.تکنولوژی Wireless به سرعت در حال پیشرفت است و نقش کلیدی را در زندگی ما در سرتاسر دنیا ایفا می کند.امروزه از شبکه های بدون کابل ( Wireless ) در ابعاد متفاوت و با اهداف مختلف, استفاده می شود.برقراری یک تماس از طریق دستگاه موبایل,دریافت یک پیام بر روی دستگاه pager و دریافت نامه های الکترونیکی از طریق یک دستگاه PDA, نمونه هایی از کاربرد این نوع از شبکه ها می باشد.در تمامی موارد فوق, داده و یا صوت از طریق یک شبکه بدون کابل در اختیار سرویس گیرندگان قرار میگیرد.در صورتی که یک کاربر, برنامه و یا سازمان تمایل به ایجاد پتانسیل قابل حمل دادخ را داشته باشد, می تواند از شبکه های بدون کابل استفاده نماید. یک شبکه بدون کابل علاوه بر صرفه جویی در زمان و هزینه کابل کشی, امکان بروز مسائل مرتبط با یک شبکه کابلی را نخواهد داشت. از شبکه های بدون کابل می توان در مکان عمومی, کتابخانه ها, هتل ها, رستوران ها و مدارس استفاده نمود. در تمامی مکان های فوق, می توان امکان دستیابی به اینترنت را نیز فراهم نمود. یکی از چالش های اصلی اینترنت بدون کابل, به کیفیت سرویس ( QOS ) ارائه شده بر می گردد . در صورتی که به هر دلیلی بر روی خط پارازیت ایجاد گردد, ممکن است ارتباط ایجاد شده قطع و یا امکان استفاده مطلوب ار آن وجود نداشته باشد.

فواید تکنولوژی Wireless

تکنولوژی Wireless به کاربر امکان استفاده از دستگاه های متفاوت, بدون نیاز به سیم یا کابل , در حال حرکت را می دهد. شما می توانید صندوق پست الکترونیکی خود را بررسی کنید, بازار بورس را زیر نظر بگیرید, اجناس مورد نیاز را خریداری کنید ویا حتی برنامه تلویزون مورد علاقه خود را تماشا کنید. بسیاری از زمینه های کاری از جمله مراقبت های پزشکی, اجرای قوانین و سرویس های خدماتی احتیاج به تجهیزات Wireless دارند.

تجهیزات Wireless به شما کمک می کند تا تمام اطلاعات را به راحتی برای مشتری خود به نمایش در بیاورید, از طرفی می توانید تمامی کارهای خود را در حال حرکت به سادگی به روز رسانی کنید و آن را به اطلاع همکاران  خود برسانید.

تکنولوژی Wireless در حال گسترش است تا بتواند ضمن کاهش هزینه ها, به شما امکان کار در هنگام حرکت را نیز بدهد. در مقایسه با شبکه های سیمی , هزینه نگهداری شبکه های Wireless کمتر می باشد . شما می توانید از شبکه های Wireless برای انتقال اطلاعات از روی دریاها, کوه ها و … استفاده کنید و این در حالی است که برای انجام کار مشابه توسط شبکه های سیمی , کاری مشکل درپیش خواهید داشت.

سیستم های Wireless می توانند به سه دسته تقسیم شوند:

سیستم Wireless ثابت: از امواج رادیویی استفاده می کند و خط دید مستقیم برای برقراری ارتباط لازم دارد. بر خلاف تلفن های همراه و یا دیگر دستگاه های Wireless , این سیستم ها از آنتن های ثابت استفاده می کنند و به طور کلی می توانند جانشین مناسبی برای شبکه های کابلی باشند و می توانند برای ارتباطات پر سرعت اینترنت و یا تلویزیون مورد استفاده قرار گیرند. امواج رادیویی وجود دارند که می توانند اطلاعات بیشتری را انتقال دهند و در نتیجه از هزینه ها می کاهند.

سیستم Wireless قابل حمل: دستگاهی است که معمولا خارج از خانه , دفتر کار و یا در وستایل نقلیه مورد استفاده قرار می گیرند. نمونه های این سیستم عبارتند از: تلفن های همراه, نوت بوک ها ,  دستگاه های پیغام گیرو PDA ها .این سیستم از ماکروویو و امواج رادیویی جهت انتقال اطلاعات استفاده میکند.

سیستم Wireless مادون قرمز: این سیستم از امواج مادون قرمز جهت انتقال سیگنال های محدود بهره می برد. این سیستم معمولا در دستگاه های کنترل از راه دور , تشخیص دهنده های حرکت, و دستگاه های بی سیم کامپیوتر های شخصی استفاده می شود. با پیرفت حاصل در سال های اخیر, این سیستم ها امکان اتصال کامپیوتر های نوت بوک و کامپیوتر های معمول به هم را نیز میدهند و شما به راحتی می توانید توسط این نوع از سیستم های Wireless , شبکه های داخلی راه اندازی کنید.

انواع شبکه های Wireless

WLANS: Wireless Local Area Networks

شبکه های فوق امکان دستیابی کاربران ساکن در یک منطقه محدود, نظیر محوطه یک دانشگاه و یا کتابخانه را به شبکه و یا انترنت, فراهم می نماید.

WPANS: Wireless Personal Area Networks

در شبکه های فوق, امکان ارتباط بین دستگاه های شخصی نظیر lap top در یک ناحیه محدود (حدود ٩١۴ سانتی متر) فراهم می گردد. در این نوع شبکه ها از دو تکنولوژی متداول Bluetooth و Infra Red استفاده می گردد.

WMANS: Wireless Metropolitan Area Networks

در شبکه های فوق ,  امکان ارتباط بین چندین شبکه موجود در یک شهر بزرگ فراهم می گردد. از شبکه های فوق ,  اغلب به عنوان شبکه های backup کابلی (مسی , فیبر نوری) استفاده می گردد.

WWANS: Wireless Wide Area Networks

در شبکه های فوق ,  امکان ارتباط بین شهر ها و یا حتی کشورها, از طریق سیستم های ماهواره ای متفاوت فراهم می گردد. شبکه های فوق به سیستم های G2 (نسل دوم)معروف شده اند.

مفهوم Wi-Fi

در فرودگاه,هتل,رستوران,کتابخانه و یا حتی دفتر کار, امروزه دیگر در هر کجا که تصور کنید می توانید بع اینترنت متصل شوید. در آینده ای نزدیک شبکه های ارتباطی بدون سیم چنان گسترسی می یابند که در هر زمان و مکانی شاهد ارائه خدمات اینترنت بی سیم خواهید بود. به کمک شبکه هایی همچون Wi-Fi قادر خواهید بود تا رایانه های یک اطاق یا دفتر کار خود را به راحتی به یکدیگر متصل نمایید.

اصطلاح Wi-Fi مخفف عبارت Wireless Fidelity است و استانداردی از زیر مجموعه Bluetooth است و تحت آن , ارتباطی با قدرتی بیشتر از خود Bluetooth ایجاد خواهد شد.

ارتباط Wi-Fi بیشتر بر پایه ارتباط شبکه اینترنت به صورت بی سیم تاکید میکند و همین امر باعث محبوبیت بسیار زیاد آن شده است. با استفاده از این تکنولوژی به راحتی در مسافرت,هواپیما ویا هتل می توان از طریق Lap top به اینترنت متصل شد. فناوری Wi-Fi که همان استاندارد IEEE802.11b است در مدل های ۸۰۲.۱۱b & 802.11a

مورد استفاده قرار می گیرد و استاندارد اصلی آن IEEE802.11b است.

این نوع شبکه ها بسته به نوع استانداردی که از آن پیروی می کنند بردی تا ۴۰۰ متر دارند. محدوده فرکانسی امواج این شبکه در محدوده امواج میکروویو قرار دارد. نکته جالب این است که بر خلاف شبکه های کابلی, این شبکه ها از هیچ گونه توپولوژی خاصی پیروی نمی کنند و تمام سخت افزار های موجود در شبکه می توانند به راحتی و بدون هیچ گونه مشکلی مانند تصادم, باهم در ارتباط باشند. با توجه به بردی که این شبکه ها دارند به نظر برای شرکت ها و یا منازل مسکونی کاملا مناسب هستند. حال اگر شما دارای یک شرکت هستید ویا قصد دارید در منزل چنین شبکه ای را برپا کنید باید ابتدا با استانداردهای این شبکه آشنا شوید تا بتوانید تشخیص دهید چه نوع استانداردی مناسب محل شماست.

استاندارد ۸۰۲.۱۱ متعلق به شبکه های بیسیم است. حال, خود این استاندارد به ۴ استاندارد  ۸۰۲.۱۱h & 802.11g & 802.11b & 802.11a  تقسیم می شود. به غیر از استاندارد ۸۰۲.۱۱h که هنوز زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرد, ۳ استاندارد دیگر را باهم کمی بررسی می کنیم و سپس خواهیم دید هر استاندارد به درد چه مکانی می خورد.

۸۰۲.۱۱a

این استاندارد از فرکانس GHZ 5 استفاده می کند. سرعت انتقال داده در این استاندارد معادل ۵۴ Mbps است. به دلیل بالا بودن فرکانس , قیمت تجهیزات این استاندارد نیز گران تر از سایر استاندارد ها می باشد.

۸۰۲.۱۱b

این استاندارد بر خلاف استاندارد بالا, از فرکانس GHZ 2.4 استفاده می کند. به همین دلیل نیز تجهیزات این دو استاندارد تطابق ندارند و نمی توانند با هم در ارتباط باشند. سرعت انتقال داده در این استاندارد پایین و در حدود ۱۱ تا ۲۲ Mbps می باشد.

۸۰۲.۱۱g

این استاندارد در واقع تلفیقی از دو استاندارد بالاست که هم از فرکانس پایینی استفاده میکند (و در نتیجه هزینه کمتری روی دست مشتری می گذارد) و هم اینکه از سرعت بالای ۵۴ Mbps پشتیبانی می کند. این استاندارد با هر ۲ استاندارد بالا, مطابق است و همین ویژگی های منحصر به فرد است که باعث محبوبیت این استاندارد شده است.

هر کدام از این استانداردها برای چه مکانی هایی مناسب هستند؟ 

اگر شما قصد دارید داخل شرکت ویا منزلتان را شبکه کنید و نقشه محل به گونه ای است که شامل موانع زیادی نیست, بهتر است زیاد خودتان را به خرج نیندازید و از استاندارد ۸۰۲.۱۱b استفاده کنید. با استفاده از این استاندارد شما هم هزینه کمتری می کنید و هم از سرعت خوبی برخوردار می شوید. اگر محدوده شما کمی وسیع تر است و هم اینکه موانع بیشتری در محل وجود دارد بهتر است از استاندارد قدرتمند ۸۰۲.۱۱g استفاده کنید. اگر هم محل مورد نظر شما منطقه وسیعی را تحت پوشش قرار می دهد و شامل موانع زیادی هم است بهترین گزینه استاندارد ۸۰۲.۱۱a است که با فرکانس بالا و قدرت مناسبش , نیاز شما را مرتفع می کند و باعث می شود کاربران شما با هیچ گونه کاهش سرعتی روبه رو نشوند.

نکته: بررسی این موضوع که شما به چه استانداردی نیاز دارید بدون شک مهمترین قسمت راه اندازی یک شبکه بیسیم است و نباید از این قسمت به راحتی گذشت.عواملی چون تعداد کاربران, نیاز های کاربران, شرایط کاربران و خیلی موارد دیگر می تواند روی این تصمیم گیری تاثیر بگذارد. توجه داشته باشید هر چه فشار به شبکه بیشتر باشد شما نیاز به یک شبکه قدرتمند تر خواهید داشت. به عنوان مثال اگر تعداد کاربران زیاد است به طور حتم شما نمی توانید از استاندارد ۸۰۲.۱۱b به دلیل پایین بودن فرکانس و در نتیجه ضعیف تر بودن آن استفاده کنید.

شبکه های ارتباطی بدون سیم همواره از امواج رادیویی استفاده می کنند. در این شبکه ها یک قطعه رایانه ای اطلاعات راتبدیل به امواج رادیویی می نماید و آنها را از طریق آنتن ارسال می کند. در طرف دیگر یک روتر بدون سیم, با دریافت سیگنال های فوق و تبدیل آنها به اطلاعات اولیه , داده ها را برای رایانه قابل فهم خواهد ساخت.

به زبانی ساده , سیستم Wi-Fi را می توان به یک جفت واکی – تاکی که شما از آن برای مکالمه با دوستان خود استفاده می کنید تشبیه نمود. این لوازم, رادیوهای کوچک و ساده ای هستند که قادرند تا سیگنال های رادیویی را ارسال و دریافت نمایند. هنگامی که شما به وسیله آنها صحبت می کنید, میکروفون دستگاه, صدای شما را دریافت نموده و با تلفیق آن با امواج رادیویی, از طریق آنتن آنها را ارسال می کند. در طرف دیگر, دستگاه مقصد, با دریافت سیگنال ارسال شده از طرف شما توسط آنتن , آنها را آشکار سازی نموده و از طریق بلد گوی دستگاه , صدای شما را پخش خواهد کرد. توان خروجی و یا قدرت فرستنده این گونه لوازم اغلب در حدود یک چهارم وات است و با این وصف, برد آنها چیزی در حدود ۵۰ تا ۱۰۰ متر می رسد.

تجهیزات و پیکربندی یک شبکه Wireless

سخت افزار مورد نیاز به منظور پیکربندی یک شبکه بدون کابل به ابعاد شبکه مورد نظر بستگی دارد. علیرغم موضوع فوق, در این نوع شبکه ها اغلب و شاید هم قطعا به یک access point و یک اینترفیس کارت شبکه نیاز خواهد بود. در صورتی که قصد ایجاد یک شبکه موقت بین دو کامپیوتر را داشته باشید, به دو کارت شبکه بدون کابل نیاز خواهید داشت.

access point چیست؟

سخت افزار فوق, به عنوان یک پل ارتباطی بین شبکه های کابلی و دستگاه های بدون کابل عمل می نماید . با استفاده از سخت افزار فوق, امکان ارتباط چندین دستگاه به منظور دستیابی به شبکه فراهم می گردد. access point می تواند دارای عملکردی مشابه یه روتر نیز باشد. در چنین مواردی انتقال اطلاعات در محدوده وسیعتری انجام شده و داده از یک access point به access point دیگر ارسال می گردد.

4133

نقطه دسترسی یا APکه مشابه سوییچ و گاهی اوقات روتر در بکه های بیشیم عمل می کند.

کارت شبکه بدون کابل

هر یک از دستگاه های موجود بر روی یک شبکه بدون کابل , به یک کارت شبکه بدون کابل نیاز خواهند داشت. یک کامپیوتر, Lap top , عموما دارای یک اسلات PCMCIA است که کارت شبکه درون آن قرار می گیرد. کامپیوتر های شخصی نیز به یک کارت شبکه داخلی که معمولا دارای یک آنتن کوچک و یا آنتن خارجی است, نیاز خواهند داشت. آنتن های فوق بر روی اغلب دستگاه ها, اختیاری بوده و افزایش سیگنال بر روی کارت را بدنبال خواهد داشت.

نمونه کارت های شبکه ای که در شبکه های بیسیم مورد استفاده قرار می گیرد.

پیکربندی یک شبکه بدون کابل

به منظور پیکربندی یک شبکه بدون کابل از دو روش متفاوت استفاده می گردد:

روش Infrastructure : به این نوع شبکه ها, hosted و یا managed نیز گفته می شود. در این روش از یک و یا چندین access point موسوم به gateway و یا روترهای بدون کابل که به یک شبکه موجود متصل می گردند, استفاده می شود. بدین ترتیب دستگاه های بدون کابل, امکان استفاده از منابع موجود بر روی بکه نظیر چاپگر و یا اینترنت را بدست می آورند.

روش Ad-Hoc : به این نوع شبکه ها , unmanaged و یا peer to peer نیز گفته می شود. در روش فوق هر یک از دستگاه ها مستقیما به یکدیگر متصل می گردند. مثلا: یک شخص با دارا بودن یک دستگاه کامپیوتر lap top مستقر در محوطه منزل خود می توانند با کامپیوتر شخصی موجود در منزل خود به منظور دستیابی به اینترنت, ارتباط برقرار نماید.

پس از تهیه تجهیزات سخت افزاری مورد نیاز به منظور ایجاد یک شبکه بدون کابل, در ادامه می بایست تمامی تجهیزات تهیه شده را باهدف ایجاد و سازماندهی یک شبکه به یکدیگر متصل تا امکان ارتباط بین آنان فراهم گردد.

قبل از نصب و پیکربندی یک شبکه بدون کابل , لازم است به موارد زیر دقت نمائید:

تهیه درایور های مربوطه از فروشنده سخت افزار و کسب آخرین اطلاعات مورد نیاز فاصله بین دو کامپیوتر می بایست کمتر از یکصد متر باد.

هر یک ار کامپیوتر های موجود می بایست بر روی یک طبقه مشابه باشند.

استفاده از تجهیزات سخت افزاری مربوط به یک تولید کننده, دارای مزایا و معایبی است. در این رابطه پیشنهاد می گردد لیستی از ویژگی های  هر یک از سخت افزار های مورد نیاز عرضه شده توسط تولید کنندگان متعدد تهیه شود تا امکان مقایسه و اخذ تصمیم مناسب, فراهم گردد.

مراحل لازم به منظور نصب یک شبکه (فرضیات: ما دارای یک شبکه کابلی موجود هستیم و قصد پیاده سازی یک شبکه بدون کابل به منظور ارتباط دستگاه های بدون کابل به آن را داریم:

اتصال access point به برق و سوکت مربوط به شبکه اترنت

پیکربندی access point (معمولا از طریق یک مرورگر وب) تا امکان مشاهده آن توسط شبکه موجود فراهم گردد. نحوه پیکربندی access point بستگی به نوع آن دارد.

پیکربندی مناسب کامپیوترهای سرویس گیرنده به منظور ارتباط با ) access point در صورتی که تمامی سخت افزارهای شبکه بدون کابل از یک تولید کننده تهیه شده باشند, عموما با تنظیمات پیش فرض هم می توان شبکه را فعال نمود. به هر  حال پیشنهاد می گردد همواره به راهنمای سخت افزار تهیه شده به منظور پیکربندی بهینه آنان, مراجعه گردد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

توسط
تومان