دوره آموزش رایگان زبان برنامه نویسی مقدماتی پی اچ پی (PHP)- جلسه چهارم

مزیت زبان برنامه نویسی پی اچ پی نسبت سایر زبان های سمت سرور

جالب است بدانیم که در حال حاضر -سال ۲۰۱۶- بر اساس آمار سایت رسمی زبان پی اچ پی (php.net)، این زبان در بیش از ۲۴۴ میلیون وب سایت مورد استفاده قرار گرفته و در حال حاضر در بیش از ۲ میلیون وب سرور مورد استفاده قرار می گیرد (لینک به منبع آمار کاربرد زبان پی اچ پی) سایت w3techs.com که به عنوان یکی از مراجع معتبر در زمینه ی بررسی های فناوری های تحت وب شناخته می شود نیز در گزارشی اعلام نموده که در حال حاضر -سال ۲۰۱۶- زبان پی اچ پی موتور محرک ۸۲.۱ درصد از کل وب سایت های دنیا است (لینک گزارش) یکی از دلایل کاربرد فوق العاده زیاد از زبان PHP در طراحی سایت های دینامیک، مزیت هایی است که این زبان نسبت به سایر زبان های سمت سرور دارد که در ادامه با مهم ترین آن ها آشنا خواهیم شد:

پی اچ پی زبان تخصصی وب است: شاید به جرأت بتوان گفت یکی از دلایل محبوبیت زبان برنامه نویسی پی اچ پی به عنوان یک زبان سمت سرور این است که PHP در ابتدا به عنوان ابزاری برای ساخت صفحات اچ تی ام ال و مدیریت فرم‌ها طراحی شده است. به عبارت دیگر، پی اچ پی تنها زبانی است که با رویکرد طراحی سایت ابداع شده و به نوعی می توان گفت که «یک زبان تخصصی سمت سرور» است (این ادعا هرگز بدان معنا نیست که با سایر زبان‌های برنامه نویسی نمی‌توان سایت‌های دینامیک طراحی کرد بلکه منظور این است که پی اچ پی برای این کار ساخته شده است و به نوعی می‌توان گفت که زبانی تخصصی برای طراحی سایت است. به علاوه، این ادعا هرگز بدان معنا نیست که پی اچ پی زبان بهتری نسبت به سایر گزینه ها است بلکه صرفاً در حوزه ی فوق الذکر، پی اچ پی یک سر و گردن نسبت به رقبا بالاتر است.)

کاربرد پی اچ پی سیستم های مدیریت محتوا: بسیاری از سیستم های مدیریت محتوا مثل جوملا و وردپرس و دروپال بر پایه زبان پی اچ پی نوشته شده اند بنابراین فراگیری این زبان کمک چشمگیری به نحوه استفاده از این سیستم های مدیریت محتوا و همچنین اعمال تغییرات در آن ها خواهد کرد.

پی اچ پی اپن سورس و رایگان است: رایگان بودن این زبان خود یک مزیت نسبی نسبت به فناوری هایی همچون ASP.NET محسوب می شود. علاوه بر رایگان بودن، این زبان اپن سورس نیز هست. وقتی صفت Open Source (اپن سورس یا متن باز) را به یک زبان برنامه نویسی می چسبانیم، این بدان معنا است که زبان مد نظر Free یا رایگان بوده و توسط تیم گسترده یی از توسعه دهندگان از سراسر دنیا ارتقاء می‌یابد و کاربران این امکان را دارند تا زبان را به صورت رایگان در اختیار گرفته و در صورت نیاز تغییراتی در سورس کد آن اعمال کنند.

سازگاری با پلتفرم های مختلف: مزیت دیگر پی اچ پی این است Cross Platform است. به عبارت دیگر می توان این زبان را در سرورهای مختلفی از ویندوزی گرفته تا لینوکسی و غیره اجرا کرد و همچنین در مرورگرهای مختلفی که روی سیستم عامل های ویندوز، لینوکس و مک و … نصب می شوند قابل اجرا است. این زبان روی اکثر پلتفرم ها -یا بهتر بگوییم سیستم عامل ها- اجرا می‌گردد که از آن جمله می‌توان به گنو/لینوکس، ویندوز و مکینتاش اشاره کرد. علاوه بر این، این زبان با اکثر وب سرورهای معروف دنیا همچون آپاچی، آی آی اس مایکروسافت و غیره سازگاری دارد. یکی از قابلیت‌های منحصر به فرد زبان پی اچ پی، پشتیبانی از طیف وسیعی از دیتابیس ها است که از آن جمله می‌توان به سیستم‌های مدیریت دیتابیس MySQL, PostgreSQL, SQLite, MongoDB, Oracle و … اشاره کرد.

یادگیری راحت و استفاده ی آسان: حتی کسانی که اصلاً تجربه ی برنامه نویسی نداشته باشند، صرفاً با خواندن چند آموزش اصولی خواهند توانست زبان پی اچ پی را به کار گیرند اما این در حالی است که به کارگیری سایر زبان‌های برنامه نویسی برای طراحی سایت‌های دینامیک به این راحتی نیست!

پی اچ پی معروف ترین فناوری برای طراحی سایت‌های دینامیک است: وب و اینترنت به منزله بخش لاینفک دنیای دیجیتال درآمده و جالب است بدانیم که زبان برنامه نویسی پی اچ پی در این حوزه نقش بسزایی داشته است چرا که سایت‌های بزرگی همچون ویکیپدیا، شبکه ی اجتماعی فیسبوک، سیستم‌های مدیریت محتوایی همچون وردپرس، جوملا، دروپال و … صرفاً تعدادی از مثال‌هایی هستند که زبان پی اچ پی در شکل‌گیری آن‌ها نقش داشته است.

به خاطر داشته باشید

شبکه ی اجتماعی فیسبوک در ابتدا با استفاده از این زبان راه اندازی شد اما این در حالی است که در ادامه ی راه، مهندسین فیسبوک از روی زبان PHP زبانی تحت عنوان Hack را ابداع نموده و مورد استفاده قرار داده است.

قابلیت استفاده با پارادایم های مختلف برنامه نویسی: یکی دیگر از نقاط قوت زبان پی اچ پی این است که با این زبان هم می‌توان به صورت Procedural و هم به صورت Object-oriented کدنویسی کرد. واژه ی Procedure از واژه ی انگلیسی Process (پراسس به معنی پروسه یا فرایند) گرفته شده است و به طور خلاصه، منظور از پارادایم برنامه نویسی Procedural (پروسیجرال)، برنامه نویسی بر پایه ی فراخوانی پروسه ها است. پروسه ها را می‌توان در قالب توابعی در نظر گرفت که می‌توانند در هر نقطه یی در طول اجرای برنامه فراخوانی شوند. در‌ واقع، در پارادایم پروسیجرال ما لیستی از دستورات داریم که این دستورات به سیستم می‌گویند که گام به گام چه کاری را می بایست انجام دهد. در پارادایم پروسیجرال برنامه بر پایه پروسه ها یا بهتر گوییم یکسری Routin (روتین یا روال) اجرا می‌گردد (به یاد داشته باشیم که نام دیگر این پارادایم Imperative Programming یا «برنامه نویسی امری یا دستوری» است.)

از جمله زبان‌های برنامه نویسی پروسیجرال می‌توان به زبان‌های C, Cobol و Fortran اشاره کرد. در این‌گونه زبان ها، برنامه از بالا به پایین شروع به اجرا شده و گام ها یکی پس از دیگری عملیاتی شده تا در نهایت برنامه به صورت کامل اجرا گردد.

در نقطه مقابل پارادایم پروسیجرال، برنامه نویسی OOP یا شیء گرا وجود دارد. در پارادایم شیء گرا، برنامه یی که توسعه می‌دهیم بر پایه ی کلاس‌ها و آبجکت ها عملیاتی می شود. یک آبجکت -یا بهتر بگوییم شیء- مفهومی انتزاعی است که این وظیفه را دارا است تا کار خاصی را انجام داده و این توانایی را دارد تا با دیگر آبجکت ها برنامه تعامل برقرار سازد (از جمله زبان‌های برنامه نویسی شیء گرا می‌توان به Java, Python, Perl, PHP و Ruby اشاره کرد.) جالب است بدانیم که در پارادایم برنامه نویسی شیء گرا می‌توان با تعداد خطوط کد کمتری، برنامه‌های به مراتب گسترده‌تر و پیچیده‌تری نوشت.

نکته

منظور از Programming Paradigms یا «پارادایم های برنامه نویسی» رویکردهای متفاوت در برنامه نویسی به منظور یافتن راه‌کاری برای انجام کاری خاص است.

چه کارهایی با زبان برنامه نویسی پی اچ پی می‌توان انجام داد؟
تا اینجا، با مزیت های زبان برنامه نویسی PHP نسبت به سایر زبان های سمت سرور آشنا شدیم. علاوه بر آگهی از مزیت های یک زبان، می بایست بدانیم که با زبان انتخابی مان چه کارهایی می توان انجام داد. به طور کلی، زبان پی اچ پی را می‌توان در حوزه های زیر مورد استفاده قرار داد:

برنامه نویسی سمت سرور: هدف اصلی از طراحی این زبان، ساخت وب سایت‌های دینامیک بوده است و در حال حاضر هم یکی از بهترین زبان‌هایی است که می‌توان برای این کار مورد استفاده قرار داد. به عبارت دیگر، از این زبان برای ساخت محتوای اچ تی ام ال که در نهایت منجر به ساخت صفحات وب می‌شوند می‌توان استفاده نمود. به طور کلی کارهایی که با زبان پی اچ پی در سمت سرور می توان انجام داد عبارتند از:
– ایجاد محتوای دینامیک برای وب سایت خود
– ایجاد، باز کردن، خواندن، نوشتن و بستن فایل ها در سمت سرور
– جمع آوری اطلاعات فرم ها
– قابلیت اضافه کردن، پاک کردن و ویرایش کردن اطلاعات قرار گرفته روی پایگاه داده
– محدود کردن دسترسی به برخی صفحات وب سایت
– قابلیت رمزنگاری داده و …

کدنویسی کامند لاین: با استفاده از پی اچ پی، می‌توان از طریق Command Line اسکرپیت های مد نظر خود را اجرا کرد. اسکرپیت چیست؟ به طور مثال، از طریق کامند لاین می‌توان کارهایی که یک ادمین شبکه یا وب مستر انجام می‌دهد را هندل کرد که از آن جمله می‌توان به بک آپ گرفتن، لاگ گرفتن و حتی CRON Job نیز اشاره کرد.

 به خاطر داشته باشید

اصطلاح CRON Job به اجرای یکسری اسکریپت های خاص در سیستم عامل یونیکسی در زمانی خاص گفته می شود. به عبارت دیگر، یک برنامه نویس با استفاده از کران جاب خواهد توانست تا مثلا به صورت دوره یی، هر جمعه کد خاصی را به صورت اتوماتیک اجرا کند.
221

اسماعیلی هستم مدیر عصر فنون. فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی فناوری اطلاعات (IT)

پیشنهاد لحظه ای
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

توسط
تومان