دوره آموزش رایگان زبان برنامه نویسی مقدماتی پی اچ پی (PHP)- جلسه هفتم

فصل ۱

اپلیکیشن های سه گانه ی AMP

همان طور که قبلا توضیح دادیم، در سمت کاربر فقط مرورگر می باشد که این وظیفه را دارا است تا درخواست های کاربر را برای وب سرور مد نظر ارسال و از آن دریافت کند، و از سوی دیگر فایل های اچ تی ام ال و سی اس اس و تصاویر را اصطلاحاً Render (رندر یا پردازش) کرده و در معرض دید کاربر قرار دهد. علاوه بر این مرورگرها، قادرند پلاگین ها را هم Render کنند که از آن جمله می توان به پلاگین های مرتبط با JavaScript اشاره کرد.

اما این در حالی است که در سمت سرور سه اپلیکیشن وجود دارد که با ارتباطی که با یکدیگر دارند این امکان را فراهم می آورند تا پاسخ های مناسبی برای درخواست های کاربران ایجاد شود. اولین اپلیکیشن اصطلاحاً HTTP Server یا همان Web Server است که از جمله وب سرورهای معروف می توان آپاچی را نام برد (مربوط به اولین حرف A در AMP). این نرم افزار وظیفه دارد تا درخواست هایی از جنس HTTP را از کاربر دریافت کند و به اپلیکیشن سرور انتقال دهد. بسیاری از این درخواست ها در قالب فایل های اچ تی ام ال و اکس ام ال هستند. سپس اپلیکیشن مرتبط با داده ها قرار دارد که این وظیفه را دارا است تا اطلاعات را در خود ذخیره سازد که از جمله اپلیکیشن های مرتبط با داده ها می توان به MySQL اشاره کرد (حرف M در عنوان AMP) و در نهایت اپلیکیشن سرور قرار دارد که یکی از معروف ترین آن ها PHP است که این وظیفه را دارا است تا مابین پایگاه داده و وب سرور ارتباط برقرار سازد به این شکل که داده های دریافتی از MySQL را گرفته سپس تفسیر نموده و در اختیار وب سرور قرار می دهد تا وب سرور هم آن ها را به کدهای اچ تی ام ال مبدل سازد و به مرورگر کاربر ارسال نماید (حرف P در عنوان AMP).

به منظور آماده سازی محیط برنامه نویسی پی اچ پی دو گزینه پیش رو خواهیم داشت: اول آن که هر یک از موارد وب سرور Apache، اپلیکیشن سرور PHP و پایگاه داده MySQL را به صورت مجزا از آدرس های زیر دانلود کنیم:
– برای دانلود وب سرور به آدرس httpd.apache.org
– برای دانلود زبان پی اچ پی به آدرس www.php.net و
– برای دانلود پایگاه داده MySQL به آدرس www.mysql.com خواهیم رفت.

در حقیقت در صورتی که بخواهیم این تکنولوژی های سه گانه را به صورت مجزا نصب کنیم بایستی این انتظار را داشته باشیم که برای هر سیستم عاملی یکسری تنظیمات خاص آن را انجام داده تا بتوانیم هر سه را با یکدیگر لینک دهیم که بسته به نوع سیستم عامل می تواند کار دشوار یا آسانی باشد.

راه کار دومی که برای نصب این تکنولوژی ها وجود دارد، نصب پکیج هایی است که حاوی وب سرور آپاچی، اپلیکیشن سرور پی اچ پی و پایگاه داده مای اس کیو ال است. با توجه به نوع سیستم عامل می توان تکنولوژی های سه گانه AMP را برای سیستم عامل های ویندوز، گنو/لینوکس و مکینتاش نصب کرد. در واقع نسخه سازگار AMP برای سیستم عامل ویندوز WAMP نام دارد که حرف W حرف اول سیستم عامل Windows است، نسخه سازگار AMP برای سیستم عامل گنو/لینوکس LAMP است که حرف L حرف اول نام سیستم عامل Linux است و در نهایت نسخه سازگار AMP برای سیستم عامل مکینتاش MAMP نام دارد که حرف M حرف اول نام سیستم عامل Macintosh است.

علاوه بر این، نسخه دیگری از این تکنولوژی های سه گانه وجود دارد تحت عنوان XAMPP که برای استفاده در سیستم عامل های مختلف طراحی شده است به طوری که روی ویندوز، گنو/لینوکس، مکینتاش و سولاریس قابل نصب است.

221

اسماعیلی هستم مدیر عصر فنون. فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی فناوری اطلاعات (IT)