دوره آموزش رایگان زبان برنامه نویسی مقدماتی پی اچ پی (PHP)- جلسه هشتم

فصل ۱

نصب پکیج XAMPP روی سیستم عامل لینوکس

در آموزش گذشته گفتیم که به جای نصب استک Apache, MySQL و PHP به صورت مجزا و کانفیگ کردن آن ها، می‌توانیم از پکج هایی که از قبل طراحی و کانفیگ شده‌اند استفاده کنیم. در این آموزش، خواهیم دید که به چه شکل می توان پکیج زمپ را روی سیستم عامل گنو/لینوکس توزیع اوبونتو نصب کرد.

 به خاطر داشته باشید
حرف X در نامگذاری این پکیج به این نکته اشاره دارد که XAMPP کراس پلتفرم است. به عبارت دیگر، روی سیستم عامل های ویندوز، مکینتاش و گنو/لینوکس قابل نصب است.

پیش از هر چیز، می بایست از سایت apachefriends.org بسته به نوع سیستم عامل (گنو/لینوکس، ویندوز یا مکینتاش) و همچنین معماری سیستم عامل (۳۲ بیتی یا ۶۴ بیتی)، نسخه ی مناسب خود را دانلود نماییم.

توجه داشته باشیم که نسخه های مختلفی از مفسر پی اچ پی برای دانلود آماده شده است: PHP 5.3, PHP 5.6 و PHP 7.0 که با توجه به رویکرد آموزشی خود در این دوره، پکیج نسخه ی ۷.۰ را می بایست دانلود نماییم.

به طور معمول، پس از کلیک روی دکمه ی دانلود، این فایل در پوشه ی Downloads قرار می گیرد. حال با فشردن دکمه های Ctrl+Alt+T، وارد ترمینال شده و اگر به صورت پیش فرض به پوشه ی Downloads هدایت نشدیم، دستور زیر را وارد می کنیم تا وارد این پوشه شویم:

cd ~/Downloads

در ادامه می بایست دستور زیر را اجرا کنیم. کاری که این دستور انجام می دهد این است که پرمیشن -یا مجوز- های لازم را برای اجرایی شدن فایل دانلود شده به ما می دهد:

sudo chmod +x xampp-linux-7.0.4-0-installer.run

به خاطر داشته باشیم بسته به نوع استکی که دانلود کرده ایم، نام فایلی که در انتهای دستور آمده است می تواند متفاوت باشد. در ادامه از شما رمز عبور ادمین سیستم عامل خواسته می شود که به محض وارد کردن، پرمیشن های مورد نیاز به فایل دانلود شده داده خواهد شد. حال دستور زیر را وارد می کنیم:

sudo ./xampp-linux-7.0.4-0-installer.run

پس از ثانیه هایی، پنجره یی باز خواهد شد که مرتبط با نصب پکیج زمپ است. به ترتیب دکمه های Next را کلیک می کنیم تا در نهایت به دکمه یی تحت عنوان Finish می رسیم که پس از کلیک کردن روی آن، پروسه ی نصب شروع خواهد شد.

به محض تکمیل موفقیت آمیز پروسه ی نصب، در پوشه ی opt سیستم عامل، پوشه یی تحت عنوان lampp اضافه خواهد شد. در این پوشه، فایل ها و فولدرهایی به صورت زیر خواهیم داشت:

apache2       
etc   
libexec      
php       
temp
bin         
htdocs  
licenses      
phpmyadmin   
uninstall
build        
icons  
logs        
proftpd     
uninstall.dat
cgi-bin       
img   
man        
properties.ini 
var
COPYING.thirdparty 
include 
manager-linux.run 
README-wsrep  
xampp
ctlscript.sh    
info   
manual       
RELEASENOTES
docs        
lampp  
modules      
sbin
error        
lib   
mysql       
share

پوشه یی که بیش از مابقی پوشه ها با آن سروکار خواهیم داشت، پوشه یی است تحت عنوان htdocs که پروژه های خود را می بایست داخل آن ایجاد کنیم. اکنون برای آن که نرم افزار زمپ خود را فعال کنیم، داخل ترمینال دستور زیر را وارد می کنیم:

sudo /opt/lampp/lampp start

در صورت موفقیت آمیز بودن استارت زمپ، پیام های زیر را در ترمینال مشاهده خواهیم کرد:

Starting XAMPP for Linux 7.0.4-0...
XAMPP: Starting Apache...ok.
XAMPP: Starting MySQL...already running.

حال برای تست کردن پکیج زمپ، در مرورگر انتخابی خود -گوگل کروم یا فایرفاکس- آدرس localhost/index.php را وارد می کنیم:

hostdashboard

همان طور که در تصویر فوق مشاهده می شود، به صورت خودکار به مسیر localhost/dashboard ارجاع داده می شویم و می بینیم که همه چیز به درستی اجرا می گردد. اما گاهی اوقات در حین استارت کردن زمپ، با پیام های زیر مواجه می شویم:

Starting XAMPP for Linux 7.0.4-0...
XAMPP: Starting Apache...fail.
XAMPP: Another web server is already running.
XAMPP: Starting MySQL...ok.

همان طور که در پیام بالا مشاهده می شود، به ما اخطار داده می شود که یک نرم افزار وب سرور آپاچی دیگر در حال اجرا است و سیستم عامل نخواهد توانست دو نسخه ی مختلف از این وب سرور را در آن واحد اجرا کند. دلیل چنین خطایی این است که روی این سیستم عامل از قبل استک های Apache, MySQL و PHP نصب و کانفیگ شده اند. حال برای آن که بتوانیم بدون هیج مشکلی از نرم افزار زمپ استفاده کنیم، ابتدا می بایست این سرویس ها را غیر فعال کنیم. پیش از هر چیز، می بایست سرویس زمپ خود را ابتدا غیر فعال سازیم. برای این منظور، دستور زیر را وارد ترمینال می کنیم:

sudo /opt/lampp/lampp stop

به محض اینتر کردن، با پیام های زیر مواجه خواهیم شد:

Stopping XAMPP for Linux 7.0.4-0...
XAMPP: Stopping Apache...ok.
XAMPP: Stopping MySQL...ok.

می بینیم که با موفقیت سرویس ها غیرفعال می شوند. حال می بایست سرویس هایی را که به صورت مجزا نصب کرده ایم را غیرفعال سازیم. برای این منظور، دستورات زیر را در ترمینال وارد می کنیم:

service apache2 stop

و

service mysql stop

اکنون مجدد سروس زمپ خود را فعال می سازیم:

sudo /opt/lampp/lampp start

به محض اینتر کردن، پیام های زیر در معرض دید ما قرار خواهند گرفت:

Starting XAMPP for Linux 7.0.4-0...
XAMPP: Starting Apache...ok.
XAMPP: Starting MySQL...already running.

 

221

اسماعیلی هستم مدیر عصر فنون. فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی فناوری اطلاعات (IT)