دوره آموزش رایگان زبان برنامه نویسی مقدماتی پی اچ پی (PHP)- جلسه دهم

فصل ۱

نصب پکیج XAMPP روی سیستم عامل ویندوز

در این آموزش قصد داریم ببینیم که به چه شکل می توان پکیج XAMPP را روی سیستم عامل ویندوز نصب نمود.  پیش از هر چیز، می بایست از سایت apachefriends.org بسته به نوع سیستم عامل (گنو/لینوکس، ویندوز یا مکینتاش) و همچنین معماری سیستم عامل (۳۲ بیتی یا ۶۴ بیتی)، نسخه ی مناسب خود را دانلود نماییم. توجه داشته باشیم که نسخه های مختلفی از مفسر پی اچ پی برای دانلود آماده شده است: PHP 5.3, PHP 5.6 و PHP 7.0 که با توجه به رویکرد آموزشی خود در این دوره، پکیج نسخه ی ۷.۰ را می بایست دانلود نماییم.

پس از تکمیل فرایند دانلود، همچون هر نرم افزاری دیگری در سیستم عامل ویندوز، با دو بار کلیک کردن روی گزینه ی دانلود شده، فرایند نصب آغاز می گردد. پس از پایان موفقیت آمیز فرایند نصب نرم افزار زمپ، اگر به درایوی که نرم افزار روی آن نصب شده -معمولا درایو C- مراجعه کنیم، خواهیم دید که پوشه یی تحت عنوان xampp اضافه شده که با باز کردن این پوشه، گزینه یی وجود دارد تحت عنوان xampp-control.exe که با کلیک بر روی آن، می توانیم کنترل پنل این پکیج را به نمایش در آوریم:

xampp

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می شود، با کلیک روی دکمه های Start قرار گرفته مقابل Apache و MySQL می توانیم این دو سرویس را اجرا کنیم که در نهایت لیبل این سرویس ها در صورت موفقیت آمیز بودن اجرا به رنگ سبز در خواهند آمد.

علاوه بر این اگر به نوار پایین ویندوز نگاهی بیندازیم، می بینیم که آیکان مرتبط با این نرم افزار در آنجا نیز قرار گرفته است. علاوه بر این، داخل پوشه ی xampp با پوشه یی تحت عنوان htdocs مواجه خواهیم شد که کلیه ی پروژه هایی که می خواهیم اجرا کنیم را می بایست داخل این پوشه قرار دهیم که در آموزش های آتی بیشتر در این رابطه صحبت خواهیم کرد.

در ادامه، برای آن که تست کنیم ببینیم که آیا لوکال هاست هم به درستی کار می کند یا خیر، می بایست وارد مرورگر شده و آدرس http://localhost/xampp/index.php را وارد کنیم. در صورتی که همه چیز به درستی کار کند، کنترل پنل زمپ در معرض دید ما قرار خواهد گرفت.

221

اسماعیلی هستم مدیر عصر فنون. فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی فناوری اطلاعات (IT)