دوره آموزش رایگان زبان برنامه نویسی مقدماتی پی اچ پی (PHP)- جلسه پانزدهم

فصل ا قسمت پایانی

اعمال تنظیمات در نرم افزار وب سرور آپاچی از طریق فایل httpd.conf و نحوه ی فعال کردن ماژول mod_rewrite

فایلی تحت عنوان httpd.conf به منزله فایل تنظیمات وب سرور آپاچی است. به منظور دستیابی به این فایل در پکیج ومپ، پس از اجرای نرم افزار، روی آیکان مرتبط با این نرم افزار در نوار پایین ویندوز کلیک کرده سپس روی گزینه Apache کلیک می کنیم و از پنجره ای که باز می گردد روی httpd.conf کلیک می کنیم. می بینیم که پس از کلیک کردن روی فایل httpd.conf، این فایل داخل نرم افزار پیش فرض نمایش فایل ویندوز مثلا نوت پد باز می شود که حاوی کلیه تنظیمات مرتبط با وب سرور آپاچی است.

به منظور فعال یا غیر فعال کردن تنظیمات داخل این فایل می توان از علامت # استفاده کرده که اصطلاحاً Hash Tag یا Pound Sign نامیده می شود. به عبارت دیگر چنانچه بخواهیم هر خط از کدی که غیر فعال است فعال گردد، به سادگی می توان علامت # را از ابتدای آن خط از کد حذف نمود و سپس این فایل را ذخیره ساخت.

به طور مثال یکی از ماژول های مرتبط با وب سرور آپاچی mod_rewrite است. کاری که این ماژول انجام می دهد این است که این امکان را به توسعه دهنده می دهد تا یو آر ال های User-friendly تر، تمیز تر و به طور کلی خواناتر ایجاد کنیم (دقیقا همانند یو آر ال این آموزش که به سادگی می توانند کلمات فارسی داخل آن را بخوانید.)

برای فعال کردن این ماژول با فشردن هم زمان کلیدهای Ctrl + F پنجره جستجو باز شده و عبارت mod_rewrite را داخل آن وارد نموده و اینتر می‌زنیم تا جستجو آغاز شود. به صورت پیش فرض، این ماژول اصطلاحاً کامنت یا غیرفعال شده است. با برداشتن علامت # از ابتدای این خط از کد و Save کردن فایل، سپس اجرایی مجدد وب سرور آپاچی این ماژول هم فعال خواهد شد.

به منظور باز نمودن این فایل در پکیج XAMPP، پس از اجرای این نرم افزار  روی دکمه ی Config مرتبط با وب سرور آپاچی کلیک می کنیم. سپس از پنجره ای که باز می شود روی گزینه اول که (Apache (http.config است کلیک کرده و خواهیم دید که این فایل در نرم افزار نوت پد باز خواهد شد و به همان ترتیب بالا می توانیم تغییرات مد نظر خود را اعمال کنیم.

در صورتی هم که از سیستم عامل گنو لینوکس توزیع اوبونتو استفاده می کنید، بایستی توجه داشته باشید که هیچ فایلی تحت عنوان httpd.conf در استک LAMP وجود ندارد و برای فعال کردن ماژول mod_rewrite باید ابتدا دستور زیر را وارد کرده:

sudo a2enmod rewrite

سپس وب سرور آپاچی را با استفاده از وارد کردن دستور زیر در ترمینال مجدد استارت کنید:

sudo service apache2 restart

از این پس، ماژول mod_rewrite در این سیستم عامل فعال خواهد بود. در صورتی هم که بخواهیم ماژول mod_rewrite را از داخل فایل htaccess. فعال کنیم، ابتدا باید وارد مسیر etc/apache2/sites-available شده و فایل زیر را باز کنیم:

sudo nano /etc/apache2/sites-available/000-default.conf

ابتدا باید بلوک کد <VirtualHost *:80> را یافته، سپس بلوک Directory قرار گرفته داخل آن را به صورت زیر ویرایش می کنیم:

<Directory "/var/www/html">
    AllowOverride All
</Directory>

حال می بایست دستوری که پیش از این برای استارت مجدد وب سرور آپاچی فرا گرفتیم را اجرا کرده تا تنظیمات اعمال گردند. برای تکمیل فرایند فعال سازی، حال می بایست داخل فولدر html فایلی بسازیم تحت عنوان htaccess. و پس از باز کردن این فایل، در خط اول، دستور زیر را وارد می کنیم:

RewriteEngine On

فایل را ذخیره می کنیم. از این پس، هر پروژه یی که داخل فولدر var/www/html استک لمپ نصب شده روی سیستم عامل گنو/لینوکس شما باشد، می تواند از قابلیت های ماژول mod_rewrite استفاده کند (در آموزش های بعدی، با ویژگی های فایل htaccess. بیشتر آشنا خواهیم شد.)

221

اسماعیلی هستم مدیر عصر فنون. فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی فناوری اطلاعات (IT)

پیشنهاد لحظه ای
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

توسط
تومان