شبکه اترنت-جلسه ۲

در مطلب گذشته ارتباط های Full و Hlaf-duplex را توضیح دادیم . حال بیاید نگاهی دقیق‌تر به عملکرد اتر نت در لایه Data Link بیندازیم :

Ethernet at the Dara Link Layer :

همان‌طور که قبلاً نیز گفتیم ، اتر نت در لایه Data Link مسئولیت Mac و یا همان آدرس فیزیکی را دارد . همچنین وظیفه تحویل بسته‌ها از لایه Network و آماده کردن آن‌ها برای انتقال در شبکه‌های محلی ( LAN ) را نیز به عهده دارد .

Ethernet Addressing :

آدرس‌های اتر نت چگونه ایجاد می‌شوند ؟ اتر نت از Media Access Control (MAC) برای آدرس‌دهی در لایه Data استفاده می‌کند که بر روی تمامی کارت‌های شبکه Network Interface Card (NIC) حک‌شده است .

هر Mac و یا آدرس فیزیکی از ۴۸ bit ( 6-byte) به فرمت هگزا دسی مال تشکیل‌شده است .

شکل ۲٫۴ ، محتوای این ۴۸ bit را نشان می‌دهد :

2.4

شکل ۲٫۴

Organizationally Unique Identifier (OUI)که شامل ۲۴ bits (3 bytes) می‌شود ، معرفی کننده سازمان سازنده کارت شبکه است . هر سازمان عددی مخصوص به خود دارد که آن را ابتدای آدرس فیزیکی هک می‌کند . اگر با دقت بیشتری به‌عکس دقت کنید ، در ابتدای آن Individual/Group را می‌بینید . اگر I/G مقدارش ۰ باشد ،  می‌توانیم تشخیص دهیم که آدرس مربوط به یک دستگاه است اما اگر مقدار آن ۱ باشد ، مشخص‌کننده این است که آدرس مربوط به Broadcast و یا Multicast در شبکه تعلق دارد .

بیت بعدی Global/Local است . وقتی این بیت ۰ باشد به معنی آدرس در سطح جهانی و استاندارد IEEE را دارد و اگر ۱ باشد به معنی آدرس در سطح محلی و خصوصی است .

۲۴ بیت آخر مربوط به شناسه کارت شبکه است که به‌صورت تصادفی توسط سازنده ایجاد می‌شود .

تبدیل باینری به دسی مال و هگزا دسی مال :

 قبل از اینکه نحوه کارکرد پروتکل TCP/IP و آدرس‌های IP را توضیح دهیم که در فصل ۳ در مورد آن صحبت خواهیم کرد . خیلی مهم است که شما تفاوت بین اعداد باینری ، دسی مال و هگزا دسی مال و نحوه تبدیل آن‌ها به یکدیگر را به‌خوبی یاد بگیرید .

ابتدا با اعداد باینری شروع می‌کنیم که بسیار ساده است . در باینری از ۱ و ۰ استفاده می‌شود که هرکدام را یک بیت (bit) می‌گویند . به مجموع ۴ بیت یک nibble و به مجموع ۸ بیت یک بایت (byte) گفته می‌شود .

نکته مهم در مورد اعداد باینری ، مقدار ارزش آن‌ها در فرمت دسی مال است . پایه اعداد دسی مال بر مبنای ۱۰ است که همه ما آن را همیشه در محاسبات روزانه خود استفاده می‌کنیم . مقدار ارزش اعداد باینری به ترتیب از کمترین مقدار از سمت راست شروع و به سمت چپ به باارزش‌ترین مقدار می‌رسد .

شکل ۲٫۵ ارزش عددی یک nibble و بایت را بر پایه دسی مال نشان می‌دهد :

2.5

شکل ۲٫۵

اگر یک بیت در هرکدام از مقادیری که در شکل بالا مشخص‌شده است ۱ شود ، در تبدیل باینری به دسی مال ، دارای همان ارزش می‌شود و اگر ۰ باشد در تبدیل ارزشی ندارد و محاسبه نمی‌شود .

بهتر است با زدن چند مثال شفاف‌تر آن را توضیح دهیم . اگر عدد باینری ما یک nibble و مقدار آن ۱۰۰۱ باشد . با قرار دادن در جدول بالا ، از سمت راست مقدار ارزش آن را در مبنا دسی مال محاسبه می‌کنیم . بیت اول ۱ است و ارزش آن نیز ۱ محاسبه می‌شود . بیت‌های ۲ و ۳ ، ۰ هستند و ارزشی ندارند . بیت ۴ مقدار ۱ دارد و ارزش آن در دسی مال ۸ است . پس مجموع تمامی بیت‌ها می‌شود : ۸ + ۱ = ۹ . ۱۰۰۱ در باینری برابر ۹ در مبنای دسی مال است .

اگر عدد ما ۰۱۱۰ بود . ارزش‌های ۲ و ۴ دارای بیت ۱ بودند پس در مبنای دسی مال برابر ۲+۴ = ۶ می‌شود .

بزرگ‌ترین عدد یک nibble در مبنای دسی مال می‌تواند تمامی بیت‌هایش ۱ باشد که برابر ۱۱۱۱ می‌شود که با در نظر گرفتن ارزش آن‌ها مساوی ۱۵ می‌شود ( ۱ + ۲ + ۴ + ۸ = ۱۵ ) .

بزرگ‌ترین عدد برای یک بایت که دارای ۸ بیت است برابر است با : ۱۱۱۱۱۱۱۱  . که با محاسبه ارزش دسی مال آن برابر ۲۵۵ می‌شود . ( ۱ + ۲ + ۴ + ۸ + ۱۶ + ۳۲ +۶۴ +۱۲۸ = ۲۵۵ )

برای تمرین بیشتر : عدد ۰۱۱۰۱۱۰۰ در مبنای دسی مال چند می‌شود ؟

ابتدا در نظر بگیرید کدام‌یک از بیت‌ها ۱ است ؟ ارزش هرکدام در دسی مال چند است ؟ آن‌ها را باهم جمع کنید .

۴ + ۸ + ۳۲ + ۶۴ = ۱۰۸

شکل ۲٫۶ ، جدول تبدیل باینری به دسی مال را نشان می‌دهد که می‌تواند به خاطر سپردن آن کمک کند .

2.6-1024x550

شکل ۲٫۶

221

اسماعیلی هستم مدیر عصر فنون. فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی فناوری اطلاعات (IT)

پیشنهاد لحظه ای
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

توسط
تومان