شبکه اترنت-جلسه ۲

در مطلب گذشته ارتباط های Full و Hlaf-duplex را توضیح دادیم . حال بیاید نگاهی دقیق‌تر به عملکرد اتر نت در لایه Data Link بیندازیم :

Ethernet at the Dara Link Layer :

همان‌طور که قبلاً نیز گفتیم ، اتر نت در لایه Data Link مسئولیت Mac و یا همان آدرس فیزیکی را دارد . همچنین وظیفه تحویل بسته‌ها از لایه Network و آماده کردن آن‌ها برای انتقال در شبکه‌های محلی ( LAN ) را نیز به عهده دارد .

Ethernet Addressing :

آدرس‌های اتر نت چگونه ایجاد می‌شوند ؟ اتر نت از Media Access Control (MAC) برای آدرس‌دهی در لایه Data استفاده می‌کند که بر روی تمامی کارت‌های شبکه Network Interface Card (NIC) حک‌شده است .

هر Mac و یا آدرس فیزیکی از ۴۸ bit ( 6-byte) به فرمت هگزا دسی مال تشکیل‌شده است .

شکل ۲٫۴ ، محتوای این ۴۸ bit را نشان می‌دهد :

2.4

شکل ۲٫۴

Organizationally Unique Identifier (OUI)که شامل ۲۴ bits (3 bytes) می‌شود ، معرفی کننده سازمان سازنده کارت شبکه است . هر سازمان عددی مخصوص به خود دارد که آن را ابتدای آدرس فیزیکی هک می‌کند . اگر با دقت بیشتری به‌عکس دقت کنید ، در ابتدای آن Individual/Group را می‌بینید . اگر I/G مقدارش ۰ باشد ،  می‌توانیم تشخیص دهیم که آدرس مربوط به یک دستگاه است اما اگر مقدار آن ۱ باشد ، مشخص‌کننده این است که آدرس مربوط به Broadcast و یا Multicast در شبکه تعلق دارد .

بیت بعدی Global/Local است . وقتی این بیت ۰ باشد به معنی آدرس در سطح جهانی و استاندارد IEEE را دارد و اگر ۱ باشد به معنی آدرس در سطح محلی و خصوصی است .

۲۴ بیت آخر مربوط به شناسه کارت شبکه است که به‌صورت تصادفی توسط سازنده ایجاد می‌شود .

تبدیل باینری به دسی مال و هگزا دسی مال :

 قبل از اینکه نحوه کارکرد پروتکل TCP/IP و آدرس‌های IP را توضیح دهیم که در فصل ۳ در مورد آن صحبت خواهیم کرد . خیلی مهم است که شما تفاوت بین اعداد باینری ، دسی مال و هگزا دسی مال و نحوه تبدیل آن‌ها به یکدیگر را به‌خوبی یاد بگیرید .

ابتدا با اعداد باینری شروع می‌کنیم که بسیار ساده است . در باینری از ۱ و ۰ استفاده می‌شود که هرکدام را یک بیت (bit) می‌گویند . به مجموع ۴ بیت یک nibble و به مجموع ۸ بیت یک بایت (byte) گفته می‌شود .

نکته مهم در مورد اعداد باینری ، مقدار ارزش آن‌ها در فرمت دسی مال است . پایه اعداد دسی مال بر مبنای ۱۰ است که همه ما آن را همیشه در محاسبات روزانه خود استفاده می‌کنیم . مقدار ارزش اعداد باینری به ترتیب از کمترین مقدار از سمت راست شروع و به سمت چپ به باارزش‌ترین مقدار می‌رسد .

شکل ۲٫۵ ارزش عددی یک nibble و بایت را بر پایه دسی مال نشان می‌دهد :

2.5

شکل ۲٫۵

اگر یک بیت در هرکدام از مقادیری که در شکل بالا مشخص‌شده است ۱ شود ، در تبدیل باینری به دسی مال ، دارای همان ارزش می‌شود و اگر ۰ باشد در تبدیل ارزشی ندارد و محاسبه نمی‌شود .

بهتر است با زدن چند مثال شفاف‌تر آن را توضیح دهیم . اگر عدد باینری ما یک nibble و مقدار آن ۱۰۰۱ باشد . با قرار دادن در جدول بالا ، از سمت راست مقدار ارزش آن را در مبنا دسی مال محاسبه می‌کنیم . بیت اول ۱ است و ارزش آن نیز ۱ محاسبه می‌شود . بیت‌های ۲ و ۳ ، ۰ هستند و ارزشی ندارند . بیت ۴ مقدار ۱ دارد و ارزش آن در دسی مال ۸ است . پس مجموع تمامی بیت‌ها می‌شود : ۸ + ۱ = ۹ . ۱۰۰۱ در باینری برابر ۹ در مبنای دسی مال است .

اگر عدد ما ۰۱۱۰ بود . ارزش‌های ۲ و ۴ دارای بیت ۱ بودند پس در مبنای دسی مال برابر ۲+۴ = ۶ می‌شود .

بزرگ‌ترین عدد یک nibble در مبنای دسی مال می‌تواند تمامی بیت‌هایش ۱ باشد که برابر ۱۱۱۱ می‌شود که با در نظر گرفتن ارزش آن‌ها مساوی ۱۵ می‌شود ( ۱ + ۲ + ۴ + ۸ = ۱۵ ) .

بزرگ‌ترین عدد برای یک بایت که دارای ۸ بیت است برابر است با : ۱۱۱۱۱۱۱۱  . که با محاسبه ارزش دسی مال آن برابر ۲۵۵ می‌شود . ( ۱ + ۲ + ۴ + ۸ + ۱۶ + ۳۲ +۶۴ +۱۲۸ = ۲۵۵ )

برای تمرین بیشتر : عدد ۰۱۱۰۱۱۰۰ در مبنای دسی مال چند می‌شود ؟

ابتدا در نظر بگیرید کدام‌یک از بیت‌ها ۱ است ؟ ارزش هرکدام در دسی مال چند است ؟ آن‌ها را باهم جمع کنید .

۴ + ۸ + ۳۲ + ۶۴ = ۱۰۸

شکل ۲٫۶ ، جدول تبدیل باینری به دسی مال را نشان می‌دهد که می‌تواند به خاطر سپردن آن کمک کند .

2.6-1024x550

شکل ۲٫۶

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

توسط
تومان