شبکه اترنت-جلسه ۴

Ethernet Cabling

در مورد هرکدام به‌صورت جداگانه صحبت خواهیم کرد اما ابتدا ، نگاهی بیندازیم به کابل اترنتی که در حال حاضر بیشترین استفاده را دارد .

در شکل ۲٫۹ نمایی از کابلCategory 5 Enhanced Unshielded Twisted Pair (UTP) نشان داده‌شده است .

2.9

شکل ۲٫۹

کابل‌های UTP می‌توانند سرعتی تا ۱Gbps را در مسافت ۱۰۰ متر داشته باشند . معمولاً ما برای سرعت‌هایی تا حدود ۱۰۰Mbps از کابل‌های Cat5 و برای سرعت‌های گیگ ، از کابل‌های Cat6 استفاده می‌کنیم . بااین‌حال کابل‌های Cat5 می‌توانند تا سرعت ۱Gbps و کابل‌های Cat6 نیز به سرعت ۱۰Gbps برسند .

 

Straight-through Cable :

کابل‌های Straight می‌توانند در موارد زیر استفاده شوند :

  • اتصال کاربر به سوییچ
  • اتصال روتر به سوییچ و یا هاب

چهار رشته سیم در کابل‌های Straight استفاده می‌شود . اتصال دو سر کابل ها کاملا ساده و مستقیم است که می‌توانید در شکل زیر مشاهده کنید .

2.11

توجه داشته باشید که فقط پین های ۱،۲،۳ و ۶ مورد استفاده قرار می گیرند . فراموش نکنید که این نوع اتصال برای سرعت‌های ۱۰/۱۰۰ Mbps اترنت استفاده می‌شود و قابلیت کار برای اتصالات گیگ مانند Voice را ندارد .

Crossover Cable :

 کابل‌های Crossover برای موارد زیر استفاده می شوند :

  • اتصال سوییچ به سوییچ
  • هاب به هاب
  • هاب به سوییچ
  • اتصال مستقیم روتر به سوییچ
  • روتر به روتر

مشابه کابل Straight ، در Crossover نیز همان ۴ رشته کابل استفاده می‌شود . با این تفاوت که در طرف دیگر اتصال ، ترتیب رشته ها تغییر می‌کند .

در شکل ۲٫۱۰نحوه اتصال آن‌ها را مشاهده می کنید .

2.10

شکل ۲٫۱۰

توجه داشته باشید که به جای اتصال مستقیم ۱ به ۱ ، ۲ به ۲ و … در کابل‌های Cross ، رشته ۱ به ۳ و ۲ به ۶ وصل می‌شود .

شکل ۲٫۱۲ موارد معمول استفاده کابل‌های Straight و Cross را نشان می‌دهد .

2.12

شکل ۲٫۱۲

در شکل بالا برای اتصالات سوییچ به سوییچ ، روتر به روتر و روتر به کامپوتر از کابل Cross و برای اتصال کامپیوتر به سوییچ از کابل Straight استفاده‌شده است .

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]ممکن است دیده باشید که ، برای اتصال مثلا دو سوییچ از کابل‌های Straight استفاده‌شده است . این به این خاطر است که در تجهیزات جدید از سیستم تشخیص خودکار ( Automdix ) استفاده می‌شود که قادر هستند کابل را تشخیص داده و سیستم ارسال و دریافت اطلاعات را با آن تنظیم کنند . اما توصیه می‌شود ، در مبحث CCNA از این قابلیت صرف نظر شده و با همان قانون گفته شده اتصالات برقرار گردد[/box]

UTP Gigabit wiring (1000Base-T)

در مثال قبل ، در مورد ۱۰Base-T و ۱۰۰Base-T UTP صحبت کردیم ، که از ۴ رشته سیم استفاده می‌کند . اما این برای اتصالات گیگابیت کافی نیست .

کابل‌های ۱۰۰۰Base-T UTP از ۸ رشته سیم برای انتقال اطلاعات استفاده می‌کنند . که به آن‌ها این قابلیت را می‌دهد تا اطلاعات را با سرعت بسیار بیشتری انتقال دهند .

در شکل ۲٫۱۳ نحوه اتصال سیم ها را می‌توانید مشاهده کنید .

2.13

شکل ۲٫۱۳

در اتصال Straight نیز ، مانند قبل رشته ۱ به ۱ و ۲ به ۲ … متصل می‌شود و برای اتصال Cross می بایست رشته ۱ را به ۳ ، ۲ به ۶ و در اینجا ۴ را به ۷ و ۵ را به ۸ متصل نمایید .

Rolled Cable

اگر چه کابل Rolled برای اتصالات اترنت استفاده نمی‌شود اما شما می‌توانید از آن برای متصل شدن سیستم خود به پورت سریال تجهیزات سیسکو (COM) استفاده نمایید .

اگر شما یک سوییچ و یا روتر سیسکو داشته باشید ، شما باید برای اتصال کامپیوتر خود به آن از این کابل استفاده نمایید . در این کابل از ۸ رشته سیم برای اتصال استفاده می‌شود که البته تمامی آن‌ها مورد استفاده قرار نمی گیرند .

شکل ۲٫۱۴ نحوه اتصال رشته ها را نشان می‌دهد .

2.14

شکل ۲٫۱۴

با توجه به شکل ، نحوه ساخت آن به نظر ساده می‌آید . بعد از اتصال کابل به دستگاه سیسکو خود ، شما می‌توانید نرم افزار رابط خود را اجرا نمایید . نرم افزارهایی مانند putty و SecureCRT ، دارای محیط ساده ای برای کاربر هستند .

حال برای اتصال مانند شکل ۲٫۱۵ عمل می‌کنیم .

2.15

شکل ۲٫۱۵

توجه داشته باشید که مقدار Bit Rate بر روی ۹۶۰۰ ، Data Bits بر روی ۸ ، Parity  و Flow Control بر روی None است . شما می‌توانید بر روی Connect کلیک کرده و به کنسول دستگاه خود متصل شوید .

در شکل ۲٫۱۶ نمایی از سوییچ ۲۹۶۰ را مشاهده می کنید که دارای دو پورت کنسول است .

2.16

شکل ۲٫۱۶

دو پورت کنسول بر روی این سوییچ ، دارای اتصال RJ45 و در مدل های جدیدتر B USB است .

حال با توجه به اطلاعاتی که کسب کردید ، به شکل ۲٫۱۷ دقت کنید و بگویید چه نوع کابلی برای اتصال بین سوییچ ها استفاده می شود ؟

2.17

شکل ۲٫۱۷

برای اینکه کامپیوتر A بتواند کامپیوتر B  را پینگ کند ، احتیاج است که بین دو سوییچ با کابل Cross اتصال برقرار شود .

حالا بگویید چه نوع کابلی برای اتصال شکل ۲٫۱۸ لازم است ؟

2.18

شکل ۲٫۱۸

در شکل بالا از تمامی کابل ها برای اتصالات استفاده می شود . اتصال بین دو سوییچ از کابل Cross ، مانند مثال قبلی .

اتصال بین کامپیوتر و روتر که با نقطه چین مشخص شده است ، نشان دهنده کابل Rolled است و برای اتصال بین روتر و سوییچ از کابل Straight استفاده می کنیم . این را به خاطر داشته باشید ، اگر ما اتصال سریال داشته باشیم ، باید از V.35 ( DTE – DCE ) استفاده کنیم .

221

اسماعیلی هستم مدیر عصر فنون. فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی فناوری اطلاعات (IT)

پیشنهاد لحظه ای
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

توسط
تومان